CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Przedsiębiorcy składają wnioski i czekają na unijny NIP

19 kwietnia 2004

Zainteresowanie zdobyciem unijnego NIP-u jest spore, ale na razie nikt go nie otrzymał. Fiskus uspokaja, że zdąży na czas. Ale czasu pozostało już niewiele...

Przypomnijmy, przedsiębiorcy handlujący z kontrahentami z innych krajów Unii Europejskiej, jeszcze przed 1 maja, muszą złożyć do swojego urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R wraz załącznikiem VAT-R/UE i uzyskać europejski NIP. Pozwoli im to uniknąć podwójnego opodatkowania. W kraju zakupu danego towaru obowiązywać będzie wówczas zerowa stawka VAT. Z kolei podatek będzie rozliczany przez nabywcę według obowiązującej w jego kraju stawki.
Urzędy skarbowe przyjmują wnioski rejestracyjne od początku ubiegłego tygodnia. Tylko do I US w Bydgoszczy wpłynęło już blisko 300 zgłoszeń, na około 400-500 spodziewanych. Również do US we Włocławku trafiło dotąd ponad 120 wniosków o rejestracje. - W sumie szacujemy, że o unijny NIP wystąpi do nas około 200 przedsiębiorców - informuje Elżbieta Krzaczkowska, rzecznik prasowy urzędu.
Po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego dane podatnika przekazywane są do Ministerstwa Finansów, a konkretniej do Krajowej Ewidencji Podatników. - Dopiero po ich pozytywnej weryfikacji podatnik otrzyma potwierdzenie rejestracji czyli unijny NIP - wyjaśnia Joanna Zielińska, rzecznik prasowy I US w Bydgoszczy.

Zdążą?

Na zorganizowanej kilka dni temu konferencji prasowej, minister finansów, Andrzej Raczko zapewniał, że nie będzie żadnych poślizgów w nadawaniu unijnych NIP-ów. Mało tego: wyliczono, że rejestracja jednego podatnika zajmie urzędnikom zaledwie 15-20 minut, a minister zachęcał przedsiębiorców, którym zależy na czasie, by zgłaszali się po odbiór potwierdzenia w ciągu 2-3 dni od złożenia wniosku.
Tymczasem w skarbówkach naszego regionu, na razie, żaden z przedsiębiorców nie otrzymał jeszcze unijnego NIP-u. Jak szacują urzędnicy, być może pierwsze potwierdzenia rejestracji będą w tym tygodniu.

Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie złożyli formularza rejestracyjnego mogą pobrać go ze stron internetowych www mf.gov.pl lub www izba-skarbowa.bydgoszcz.pl


POWIĄZANE

10,6 tys. gospodarstw domowych na Podkarpaciu będzie wyposażonych w instalacje O...

W terminie 5 - 18 października 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowa...

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o organizac...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę