EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Pusta kasa funduszu rozwoju

8 czerwca 2004

Ciągle nie ma pieniędzy na przygotowanie projektów zgłaszanych do dofinansowania z funduszy strukturalnych.

Utworzony pół roku temu Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych nie może rozpocząć wypłat, bo nie zasiliły go środki z kasy państwowej. W powijakach są także pożyczki budżetowe na prefinansowanie inwestycji.

Na pieniądze z FRIK-u niecierpliwie czekają samorządy, które złożyły wnioski o preferencyjne pożyczki na przygotowanie projektów. Środki te są potrzebne na wykonanie wstępnych opracowań, które będą podstawą do ubiegania się o wsparcie z UE. Bank Gospodarstwa Krajowego, który prowadzi fundusz, pozytywnie rozpatrzył już wnioski 8 jednostek samorządu terytorialnego o wartości ponad 1,8 mln zł.

W kolejce czeka następne 10 - razem potrzeba na nie 2,7 mln zł. W tym roku budżet powinien przekazać 15 mln zł. - Ustawa o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych weszła w życie 1 stycznia, a Ministerstwo Gospodarki ciągle nie przekazuje nam środków, mimo monitów z naszej strony - tłumaczy opóźnienia w wypłatach dyrektor Wojciech Rzepka z Departamentu Funduszy Celowych BGK.

W powijakach jest także kolejna instytucja, która miała zapewnić samorządom pieniądze na prefinansowanie inwestycji. Zgodnie z obowiązującą od 1 maja nowelizacją ustawy o finansach publicznych, państwowe jednostki budżetowe mogą otrzymywać z budżetu państwa nieoprocentowane pożyczki na zapewnienie swojego udziału w projektach.

Podobnie samorządy - z tym że w ich wypadku pożyczki są odpłatne. Problem w tym, że do dziś nie wiadomo, do kogo zainteresowane podmioty mogłyby się zwrócić o te pieniądze. Rozporządzenie w tej sprawie jest jeszcze na etapie uzgodnień resortowych - powiedział wczoraj  Piotr Żuber, dyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej MGiP.


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę