Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Reforma w ubezpieczeniach

14 kwietnia 2003

Nie będzie przymusu naprawy uszkodzonych podczas wypadku samochodów tylko w warsztatach wystawiających faktury VAT. Opłata ewidencyjna w wysokości 1 euro od każdej umowy ubezpieczenia OC pojazdów ma być przeznaczana na utworzenie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zmianie mogą ulec stawki kar za brak ubezpieczenia OC.

Sejm uchwalił w piątek dużą nowelizację kilku ustaw istotnych dla rynku ubezpieczeniowego, w tym dla samych ubezpieczonych. Przeszło 500 nowych i zmienionych przepisów zawarte zostało w: ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, ustawie o działalności ubezpieczeniowej, ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym oraz ustawie o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz rzeczniku ubezpieczonych.

Przepis, który nie znalazł się w nowych regulacjach ubezpieczeniowych, a który wzbudzał wiele kontrowersji, przewidywał opodatkowanie odszkodowań przysługujących z tytułu OC pojazdów.

Aby trudniej było ukraść samochód, a następnie sprzedać go np. na części, powołana ma zostać Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Utworzenie jej będzie możliwe dzięki przeznaczaniu na Centrum m.in. 1 euro od każdej umowy OC pojazdów. Tę tzw. opłatę ewidencyjną odprowadzać będą zakłady ubezpieczeń. Nietrudno się domyśleć, iż ubezpieczyciele niechętnie będą rezygnować ze swoich zysków, aby mogła zacząć funkcjonować CEPiK. Zatem o tyle, ile wynosi opłata ewidencyjna, wzrosną prawdopodobnie stawki składek ubezpieczeniowych.

Przy założeniu, że w Polsce jest ok. 14 mln pojazdów, roczne wpływy z tego tytułu wyniosłyby 56 mln zł. Opłata ewidencyjna na CEPiK pobierana ma być również przy okazji rejestrowania pojazdów, legalizowania tablic rejestracyjnych, wydawaniu prawa jazdy. Te kolejne opłaty mają być nie większe niż 0,5 euro.

Według różnych danych, co dziesiąty kierowca nie ma ubezpieczenia OC, co wpływa na wysokość składek płaconych przez rzetelnych posiadaczy aut. Kary za brak tego ubezpieczenia określone zostaną w euro, co przy obecnym kursie oznaczać będzie obniżkę niektórych kar. Dla przykładu, w ubezpieczeniu OC posiadaczy samochodów osobowych kara za brak ubezpieczenia wynosić by miała 500 euro (tj. przy ok. 4,25 zł za 1 euro) oznaczałoby kwotę 2125 zł zamiast obecnych 3400 zł.

Uchwalone przez Sejm ustawy określają warunki wykonywania działalności w zakresie ubezpieczeń osobowych i majątkowych oraz ogólne warunki umów. Umowy ubezpieczenia powinny być jednoznaczne i przejrzyste. Postanowienia sformułowane w inny sposób interpretować się będzie na korzyść ubezpieczającego lub ubezpieczonego. Dozwolone będzie żądanie od osoby ubezpieczonej lub osoby, na rzecz której ma być zawarta umowa, poddania się badaniom diagnostycznym (poza genetycznymi), w celu ochrony ryzyka, ustalenia prawa do świadczenia i jego wysokości. Z kolej ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym zakłada, że tworzeniem rejestru pośredników ubezpieczeniowych zajmie się Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, a nie – jak planowano wcześniej – Polska Izba Ubezpieczeń. Ustawa dotycząca organizacji i funkcjonowania funduszy emerytalnych zakłada m.in. obniżenie opłaty za zarządzanie aktywami i wprowadzenie opłaty zmiennej, pobieranej w zależności od wyników inwestycyjnych OFE.

Ustawa o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym przewiduje opłaty ponoszone przez firmy ubezpieczeniowe na rzecz urzędu nadzoru w wysokości 0,14 proc. wartości składki zbieranej od klientów przez ubezpieczycieli. Wszystkie ustawy ubezpieczeniowe, które teraz trafiły do Senatu, wejdą w życie 1 lipca br.


POWIĄZANE

Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce do 2033 roku. Jej budowa ma kos...

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisa...

Przez cały sezon ubezpieczania upraw w Concordia Polska Grupa Generali, do końca...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę