Agrolok_10818

Rekordowe zyski firm spożywczych

26 września 2005

Nie sprawdziły się czarne scenariusze dotyczące losu firm spożywczych w UE. Zamiast upadłości są rekordowe inwestycje i zyski.

Integracja z Unią budziła nadzieje, ale także duże obawy producentów żywności. Wiele wskazuje jednak na to, że Polska, będąca szóstym co do wielkości rynkiem żywnościowym Unii (po Francji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii), nie zmarnuje szansy odegrania w nim kluczowej roli. Wyniki naszych firm po pierwszym roku w UE dają powody do optymizmu.

Rok po akcesji okazuje się, że w polskim przemyśle spożywczym gwałtownie zwiększyła się liczba zakładów z tzw. sektorów wrażliwych (mięsny, mleczarski, rybny) mających uprawnienia eksportowe. Nie było masowej likwidacji innych zakładów z tych sektorów? - pisze prof. Roman Urban z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w raporcie "Polskie zakłady przemysłu spożywczego - rok po akcesji".

Przykładem może być liczba zakładów mięsnych uprawnionych do sprzedaży na rynki unijne, która wzrosła od stycznia 2004 r. prawie dziewięciokrotnie - do 640.

Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatniego roku nastąpił też duży (ponad 30-proc.) wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych, osiągając rekordową wartość 5,2 mld EUR.

Wyniki handlu zagranicznego w IV kwartale 2004 r. i pierwszych miesiącach 2005 r. wskazują, że nie było to zjawisko przejściowe. Równocześnie polski rynek nie został zalany unijną żywością - dodaje prof. Roman Urban.

Największy eksport, liczony w setkach milionów euro, zanotowały branże: mleczarska (613 mln EUR), owocowo-warzywna (728), mięsna (509), drobiarska (263), rybna (349) i cukiernicza (328).

W 2004 r. firmy spożywcze wypracowały też rekordowe zyski. Wynik netto przemysłu spożywczego sięgnął 4,6 mld zł. To trzykrotnie więcej niż rok wcześniej.


POWIĄZANE

Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do publicznych konsultacji projekt Rekome...

Prezydent podpisał ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego. Znikną prob...

Niesolidnym dłużnikiem można zostać także przez poręczenie kredytu innej osobie,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę