Rentowne renty

23 kwietnia 2008
Zmiany na pewno będą, pytanie tylko czy takie, na jakie liczyli rolnicy? Rząd uchylił rąbka tajemnicy na temat nowych przepisów, jakie będą obowiązywały w programie rent strukturalnych. Podstawowa i najbardziej bolesna to obniżenie wysokości świadczeń prawie o połowę.

Janusz Bolek, wieś Nowe Zawady: z tego odprowadzić jeszcze KRUS, co nam zostaje… lipa. Po prostu poprzednie renty strukturalne były lepsze. A w tej chwili kompletnie nie ma żadnych kalkulacji.

Kolejna istotna zmiana to zaostrzenie przepisów dotyczących wielkości przekazywanego i powiększanego gospodarstwa. Trudne do spełnienia są też wymogi dla następcy. Gospodarstwo przejąć może tylko osoba z wykształceniem rolniczym lub odpowiednim udokumentowanym stażem pracy w gospodarstwie.

Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych: te instrumenty miały służyć przeobrażeniom i zmianą agrarnym na wsi, a teraz widać, że przestały temu służyć i dlatego trzeba pracować nad tym, aby to zmienić.

Zdaniem resortu rolnictwa wprowadzanie jakichkolwiek poprawek do programu jest bardzo trudne. Potrzebny jest czas i zgoda Komisji Europejskiej. Niewielkie ułatwienia jednak będą.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: chcemy, aby aby staż pracy, który maja w gospodarstwie rolnym mogło być posiadanie 1 ha ziemi, aby zaliczyć do okresu stażu pracę w innych firmach, które prowadzą działalność rolniczą.

Wymóg spełnienia kwalifikacji zawodowych jednak pozostaje. Wbrew krążącym pogłoskom rolnicy nie mają też, co liczyć na zmianę wysokości świadczeń.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: myślę, że nie mamy na dzień dzisiejszy możliwości zmiany zaplanowanego wcześniej programu tak ze nie będziemy obiecywali czegoś, co jest mało realne.

O rentę strukturalna może ubiega się rolnik, który ukończył 55 lat, przez co najmniej 5 lat opłacał składki KRUS a przez 10 był właścicielem gospodarstwa. Wnioski Agencja Restrukturyzacji będzie przyjmowała od 30 czerwca.

POWIĄZANE

Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: Term...

Do 31 stycznia Koła Gospodyń Wiejskich, które w 2020 roku otrzymały z ARiMR dofi...

Podatek CIT dla spółek komandytowych, opłata cukrowa czy podatek od sprzedaży de...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę