Renty bis.

31 sierpnia 2007
Zainteresowanie programem było tak duże że trzeba uruchomić dodatkowy nabór wniosków. Rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosku o renty strukturalne będą mieli taką możliwość już za kilka tygodni. Resort rolnictwa pracuje nad zmianą przepisów w tej sprawie.

2 miliardy 200 milionów euro to kwota przeznaczona na renty strukturalne w nowym Programie Rozwoju Obszarów wiejskich. Z tego 1 miliard 400 milionów euro pójdzie na wypłatę świadczeń z poprzedniego programu. Na lata 2007-13 pozostaje około 800 milionów euro.

Środki trzeba tak podzielić aby wystarczyły na siedem lat. Resort rolnictwa wyliczył, że pula na ten rok może być trochę większa.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: - Sensowne jest aby ta alokacja środków na rok 2007 była większa w stosunku do pozostałych lat. I mniej więcej planujemy aby były to takie 2/8 a potem 6/8 na pozostałych 6 lat.

Przypomnijmy o rentę strukturalną może ubiegać się rolnik który jest wpisany do ewidencji gospodarstw rolnych, ukończył 55 lat przez ostatnie 10 lat prowadził gospodarstwo a co najmniej przez 5 lat opłacał składki w KRUSIE.

Ważna jest też powierzchnia przekazywanego gospodarstwa. 1 hektar wystarczy w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim w pozostałych trzeba mieć już trzy razy tyle ziemi.

Grunty można przekazać następcy lub sprzedać na powiększenie jednego lub kilku innych gospodarstw. Warunek jest tylko jeden. Powiększone gospodarstwo musi mieć powierzchnie równą co najmniej średniej wojewódzkiej lub krajowej.

- Gospodarstwo musi być również przekazane rolnikowi zgodnie z definicją, a więc posiadającemu albo wykształcenie rolnicze albo, jeśli wykształcenia rolniczego nie ma, posiada przynajmniej staż pracy w rolnictwie. - mówi Kowalczyk

Dodatkowy nabór wniosków na renty strukturalne rozpocznie się prawdopodobnie pod koniec września. Będzie mogło z niego skorzystać około 6 tysięcy rolników. 

POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę