CTR_80917

Resort gospodarki chce ułatwień dla przedsiębiorstw

21 maja 2003

Mniejszy podatek od nieruchomości dla firm działających sezonowo, tylko jedna roczna deklaracja VAT-owska dla najmniejszych przedsiębiorców oraz niższe obciążenia dla jednoosobowych spółek Skarbu Państwa – to kolejne propozycje resortu gospodarki zawarte w tzw. pakiecie Bis.

Ministerstwo Gospodarki i Pracy przygotowało założenia do pakietu "Przede wszystkim przedsiębiorczość II". Resort kładzie w nich nacisk przede wszystkim na ułatwienia dla mniejszych firm. Stąd między innymi postulowana możliwość wprowadzenia tylko jednej, rocznej deklaracji, w której najmniejsi przedsiębiorcy rozliczaliby się z podatku VAT. Również pozostałe przedsiębiorstwa miałyby możliwość składania deklaracji całorocznej, w której można by korygować wszystkie miesięczne deklaracje VAT-owskie.

Resort proponuje także zróżnicowane stawki podatku od nieruchomości. Zyskać na tym miałyby na przykład przedsiębiorstwa z branży turystycznej, które tylko przez kilka miesięcy w roku wykorzystują posiadane przez siebie nieruchomości. Podatek jednak muszą płacić przez cały rok. Planowane są również zmiany w podatku dochodowym. Ministerstwo chce skreślić przepis zawarty w ustawie o podatku dochodowym, nakładający obowiązek sprawozdawczy na przedsiębiorców, którzy np. w celach reklamowych dają osobom fizycznym upominki o małej wartości. Ponadto postuluje się zniesienie obowiązku dokonywania wpłat na rzecz budżetu państwa w wysokości 15% zysku przez firmy państwowe i jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. 

Lepsze warunki do inwestycji mają uzyskać cudzoziemcy. MGiPS chce bowiem wprowadzić zasadę, że cudzoziemiec z wyprzedzeniem miesięcznym zawiadamia o zamiarze nabycia nieruchomości. Brak reakcji organu państwowego oznacza zgodę na transakcję. Eksperci pozytywnie odnoszą się do ministerialnych pomysłów, uważają jednak ze zmiany mogłyby być jeszcze dalej idące.


POWIĄZANE

KGHM Polska Miedź i Grupa Azoty podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w...

Rośnie wymiana gospodarcza Polski z Hiszpanią i krajami Ameryki Łacińskiej. Hisz...

Treść przyjętej przez Parlament Europejski rezolucji ws. rządów prawa w Polsce j...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę