EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Resort gospodarki chce ułatwień dla przedsiębiorstw

21 maja 2003

Mniejszy podatek od nieruchomości dla firm działających sezonowo, tylko jedna roczna deklaracja VAT-owska dla najmniejszych przedsiębiorców oraz niższe obciążenia dla jednoosobowych spółek Skarbu Państwa – to kolejne propozycje resortu gospodarki zawarte w tzw. pakiecie Bis.

Ministerstwo Gospodarki i Pracy przygotowało założenia do pakietu "Przede wszystkim przedsiębiorczość II". Resort kładzie w nich nacisk przede wszystkim na ułatwienia dla mniejszych firm. Stąd między innymi postulowana możliwość wprowadzenia tylko jednej, rocznej deklaracji, w której najmniejsi przedsiębiorcy rozliczaliby się z podatku VAT. Również pozostałe przedsiębiorstwa miałyby możliwość składania deklaracji całorocznej, w której można by korygować wszystkie miesięczne deklaracje VAT-owskie.

Resort proponuje także zróżnicowane stawki podatku od nieruchomości. Zyskać na tym miałyby na przykład przedsiębiorstwa z branży turystycznej, które tylko przez kilka miesięcy w roku wykorzystują posiadane przez siebie nieruchomości. Podatek jednak muszą płacić przez cały rok. Planowane są również zmiany w podatku dochodowym. Ministerstwo chce skreślić przepis zawarty w ustawie o podatku dochodowym, nakładający obowiązek sprawozdawczy na przedsiębiorców, którzy np. w celach reklamowych dają osobom fizycznym upominki o małej wartości. Ponadto postuluje się zniesienie obowiązku dokonywania wpłat na rzecz budżetu państwa w wysokości 15% zysku przez firmy państwowe i jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. 

Lepsze warunki do inwestycji mają uzyskać cudzoziemcy. MGiPS chce bowiem wprowadzić zasadę, że cudzoziemiec z wyprzedzeniem miesięcznym zawiadamia o zamiarze nabycia nieruchomości. Brak reakcji organu państwowego oznacza zgodę na transakcję. Eksperci pozytywnie odnoszą się do ministerialnych pomysłów, uważają jednak ze zmiany mogłyby być jeszcze dalej idące.


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę