Rolnicy nie chcą pieniędzy.

20 maja 2007
Gdzie są środki na paliwo rolnicze? Zdaniem resortu rolnictwa nie ma żadnych przeszkód aby je wypłacać. Pieniądze zostały już przekazane do urzędów wojewódzkich a stamtąd powinny trafić do gmin.

W tym roku już po raz drugi rolnicy mogli ubiegać się o dotacje do paliwa. Za każdy kupiony litr oleju napędowego przysługuje im zwrot części akcyzy w wysokości 55 groszy. Teoretycznie nie ma żadnych przeszkód aby pieniądze już były wypłacane.

Aleksandra Szelągowska min. Rol.: - Wszystko zależy od tego w jakim terminie złożyli swoje wnioski mieli termin od 1 do końca marca w związku z tym te wnioski, które zostały w pierwszym okresie złożone przez rolników mogą już być realizowane płatności.

Problem w tym że nie do wszystkich gmin pieniądze na ten cel dotarły.

Janusz Ciesielski wójt gminy Mniszków: - Jeszcze nie ma tych środków decyzje zostały wysłane zapotrzebowanie do urzędu wojewódzkiego a z tego co mi na dzisiaj wiadomo to chyba jeszcze pieniążków nie ma.

A to znaczy że nie zostały one rozliczone przez łódzki urząd wojewódzki. Jest jednak szansa że rolnicy długo nie będą musieli czekać. Wiele urzędów gmin ma już pieniądze na kontach. Tak jest na przykład na Mazowszu.

Zdaniem resortu rolnictwa przy programie paliwa rolniczego największy kłopot to nie brak środków a ich nadmiar. W sumie na zwrot części akcyzy przewidziano 650 milionów złotych. Urzędy wojewódzkie zgłosiły zapotrzebowanie tylko na niecałe 140 milionów. A to oznacza że wykorzystano nie całą 1/5 środków.

Nie wszystko jednak stracone we wrześniu rolnicy będą mogli po raz kolejny składać wnioski o zwrot części poniesionych kosztów na zakup paliwa.

- Rolnicy mogą składać wnioski od 1 do końca września za okres od 1 marca do końca sierpnia. Faktury podłączają pod wniosek i wtedy otrzymują zwrot. – informuje Aleksandra Szelągowska.

A warto o tym pamiętać bo środki, które nie zostaną wykorzystane przepadną.  

POWIĄZANE

Pod lupę są brane nieprawidłowości w dostawach produktów rolnych do sieci handlo...

Polscy i europejscy konsumenci będą musieli się pożegnać z ulubionymi kosmetykam...

W trybie ciągłym – od 3 stycznia do 30 grudnia 2022 r. do dyspozycji rolników są...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę