EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Rolnicy z niskim podatkiem

28 października 2004

Od 12 lat podatku od dochodów osobistych PIT nie musi płacić ponad milion Polaków o dochodach powyżej 1300 zł miesięcznie. To rolnicy.

Rolnicy płacą tylko podatek rolny - rocznie 86 zł od hektara, czyli w przeliczeniu na rolnika 387 zł. Pracownik objęty podatkiem PIT płaci przeciętnie 1100 zł, - prawie 3 razy więcej.

Tymczasem w Unii zapotrzebowanie na polską żywność jest rocznie o 700 mln dolarów większe niż nasze możliwości. W górę idą więc ceny i dochody rolników. W najbliższych miesiącach wzrosną jeszcze dodatkowo o jedną czwartą, dzięki dopłatom unijnym. Natomiast na świadczenia rentowe i emerytalne dla rolników Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego płaci rocznie 14,5 mld zł. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa, czyli z kieszeni wszystkich podatników.

Natomiast, gdyby rolniczy podatek dochodowy płacili, do budżetu mogłoby wpływać z tego tytułu 2 mld zł. Tymczasem tylko 240 mln ma przynieść przyjęta przez sejm 50% stawka podatkowa dla najbogatszych.

Osoby zarabiające ponad 600 tys. zł rocznie od nadwyżki tej kwoty mają oddawać państwu połowę dochodów.

- Dobry doradca podatkowy zawsze znajdzie wyjście, żeby klient nie musiał płacić takiego podatku - mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

W Polsce jest 4 tys. osób, które mogą płacić 50% podatek. To głównie menedżerowie i kierownicy najwyższego szczebla w wielkich międzynarodowych korporacjach. Co zrobią, czy na pewno zapłacą ten haracz?


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę