CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

RPP bez wpływu na rynki

26 października 2004

Polska waluta w dalszym ciągu pozostaje mocna, w szczególności w stosunku do dolara, który cały czas gwałtownie się osłabia. Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, niezależnie od tego, jaka będzie, nie powinna przerwać trendu umacniania się złotego.

W poniedziałek o godz. 9.30 za euro płacono 4,30 zł wobec 4,289 zł przed rozpoczęciem weekendu. Dolar kosztował 3,372 zł wobec 3,395 zł w piątek wieczorem.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie będzie przeciwko złotemu. Rynek oczekuje, że podwyżki nie będzie, i jeżeli Rada miałaby czymś zaskoczyć, to podwyższeniem stóp. Jakkolwiek Rada by się zachowała, to złoty się nie osłabi –  powiedział Marek Zuber, główny ekonomista TMS.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się na posiedzeniu poświęconym parametrom polityki pieniężnej 26 i 27 października. Wszyscy ankietowani przez PAP ekonomiści uważają, że do zmiany wysokości stóp na tym posiedzeniu nie dojdzie. We wrześniu Rada nie zmieniła stóp, ale posiedzenia w czerwcu, sierpniu i we wrześniu przyniosły podwyżkę stóp łącznie o 125 pb. Na złotego korzystnie wpływa także trwająca prywatyzacja PKO BP. Giełdowy debiut największego polskiego banku detalicznego planowany jest na 10 listopada.

W dalszym ciągu złoty będzie pod wpływem prywatyzacji PKO BP. Prawdopodobnie dalej będzie się umacniał. Co prawda możliwe są korekty, ale powinny być one niewielkie. W perspektywie kilku kolejnych dni złoty powinien przekroczyć 10 proc. odchylenia od parytetu –  powiedział Zuber.

W poniedziałek rano odchylenie od parytetu wynosiło około 9,25 proc. po jego mocnej stronie. W nocy, w czasie sesji na rynku azjatyckim gwałtownie osłabił się dolar. W poniedziałek rano za euro inwestorzy płacili 1,263 dolara wobec 1,276 w piątek wieczorem.

Na rynku papierów skarbowych trwają dobre nastroje spowodowane oddalającą się perspektywą podwyżki stóp procentowych. Ceny polskich obligacji w porównaniu z zamknięciem rynku w piątek wzrosły. W poniedziałek rano rentowność obligacji dwuletnich wynosiła 7,05 proc., pięcioletnich 7,02 proc. a dziesięcioletnich 6,71 proc. Przed weekendem wartości te wynosiły odpowiednio 7,01 proc., 7,04 proc. i 6,79 proc.


POWIĄZANE

W czwartek częściowo wchodzi w życie CETA - umowa o wolnym handlu między UE a Ka...

O ponad 11,7 mln euro zarząd województwa podkarpackiego zwiększył pulę pieniędzy...

Po siedmiu latach negocjacji, w czwartek wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę