aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

RPP nie obniżyła stóp procentowych

1 kwietnia 2004

Zgodnie z oczekiwaniami analityków Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że najważniejsza dla rynku stopa jest nadal na poziomie 5,25%.

Zdaniem głównego analityka banku PKO BP Łukasza Tarnawy utrzymująca się wciąż na niskim poziomie inflacja i brak obaw o jej istotny wzrost w najbliższych miesiącach były głównymi argumentami dla Rady za utrzymaniem poziomu stóp. Ekonomista podkreślił, że inflację utrzymuje i będzie utrzymywać w ryzach wysokie bezrobocie. Ten czynnik był dla Rady ważniejszy niż wysoki wzrost gospodarczy, który przemawia raczej za podwyżką stóp procentowych –  powiedział Łukasz Tarnawa. Łukasz Tarnawa uważa, że w tym roku nie należy się spodziewać obniżek stóp procentowych. Ostatnia redukcja stóp była w czerwcu ubiegłego roku. Ostatnia podwyżka stóp była ponad trzy lata temu.

Zdaniem ekonomisty banku PKO BP podwyżki stóp procentowych można się spodziewać wówczas, gdyby rynki gwałtownie zareagowały na wydarzenia polityczne i złoty znacząco by tracił na wartości. W ubiegłym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej uznała, że istnieje duże ryzyko dla inflacji ze strony budżetu i zasygnalizowała, że opóźnianie reform fiskalnych może przyczynić się do zaostrzenia polityki monetarnej. Z komunikatu NBP wydanego po zakończeniu obecnego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej wynika, że Rada utrzymuje neutralne nastawienie w polityce pieniężnej, choć nie wyklucza zmiany nastawienia na restrykcyjne na następnym posiedzeniu.

Ekonomista banku PKO BP uważa, że decyzja Rady o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie nie spowoduje gwałtownej reakcji na rynku walutowym i obligacji, ponieważ oczekiwały one takiej decyzji. Uzasadnienie swojej decyzji Rada Polityki Pieniężnej przedstawi na popołudniowej konferencji prasowej.


POWIĄZANE

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę