CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

RPP pozostawiła stopy bez zmian z powodu szans na szybszy spadek inflacji

28 października 2004

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać w październiku stopy procentowe na niezmienionych poziomach z powodu utrwalania się czynników wskazujących na szybszy od oczekiwanego spadek inflacji w przyszłości, wynika ze środowego komunikatu Narodowego Banku Polskiego (NBP).


"W okresie od ostatniego posiedzenia Rady utrzymał się trend aprecjacji złotego, niskie tempo wzrostu wynagrodzeń i wygasały cenowe skutki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W konsekwencji, bilans ryzyk dla przyszłej inflacji wskazuje na wzrost prawdopodobieństwa niższego przebiegu inflacji w stosunku do scenariusza przedstawionego w sierpniowym ?Raporcie o Inflacji?" - podano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Roczna inflacja we wrześniu br. spadła do poziomu 4,4% wobec 4,6% zanotowanych w sierpniu, co było pierwszym spadkiem tego wskaźnika w 2004 roku, odnotowała RPP. Wzrosła nieznacznie natomiast inflacja bazowa netto - do 2,4% z 2,3% w sierpniu. Z czterech pozostałych składowych inflacji bazowej dwie wzrosły, a dwie spadły.

"Kolejny miesiąc utrzymała się tendencja do aprecjacji złotego, co było czynnikiem obniżającym inflację. Gdyby tendencja ta utrwaliła się, oddziaływałoby to w kierunku niższego przebiegu inflacji niż przedstawiono w Raporcie" - czytamy dalej.

Sierpniowa projekcja banku centralnego, sporządzona przy założeniu braku zmian wysokości stóp procentowych, zakładała, że inflacja zacznie spadać w 2005 roku, tak by w 2006 roku osiągnąć górną granicę celu, tj. 3,5%, choć przejściowo wskaźnik wzrostu cen konsumpcyjnych może sięgnąć 6%.

"Możliwość obniżenia inflacji w pierwszej połowie 2005 roku wynika również z najnowszych prognoz cen żywności, wskazujących na wygasanie proinflacyjnych wstrząsów na rynku żywności. Obecna ocena zbiorów przez GUS w bieżącym roku jest bardziej optymistyczna niż ocena dostępna w momencie sporządzania sierpniowego Raportu" - uważa bank centralny.

RPP zwraca jednak uwagę, że czynnikiem ryzyka inflacyjnego jest utrzymujący się wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu (8,0% r/r we wrześniu br.). "Wynika on bowiem głównie ze wzrostu cen uzyskiwanych w kraju, gdyż umocnienie złotego spowodowało spadek cen uzyskiwanych w eksporcie, osłabiając jednocześnie efekty wzrostu cen surowców na rynkach światowych" - głosi komunikat.

Następne posiedzenie Rady odbędzie się w dniach 23-24 listopada.

RPP postanowiła pozostawić w październiku wszystkie podstawowe stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Podstawowa stopa referencyjna będzie nadal wynosić 6,5%. Stopa redyskonta weksli wyniesie 7,0%, stopa lombardowa - 8,0%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 5,0%.

Po braku podwyżki we wrześniu zdecydowana większość ekonomistów prognozowała, że także w październiku rada nie zmieni stóp procentowych. Suma tegorocznych podwyżek stóp wyniosła jak do tej pory 125 pb.


POWIĄZANE

W terminie 5 - 18 października 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowa...

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o organizac...

Korzyści oferowane przez dostawców usług cyfrowych sprawiają, że często automaty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę