Rząd o dopłatach do kredytów rolniczych

30 maja 2003

Rząd wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu udzielania dopłat do oprocentowania kredytów na cele rolnicze. Proponuje też ustalenie oprocentowania dla kredytobiorców w wysokości nie mniejszej niż 4,5% rocznie.

Do tej pory oprocentowanie kredytów nie mogło być niższe niż 7% rocznie.Wejście w życie tych zmian nie spowoduje dodatkowych kosztów dla budżetu państwa, gdyż zostały one przewidziane w ustawie budżetowej na 2003r. na dopłaty do oprocentowania kredytów na cele rolnicze.

Głównym celem rozporządzenia jest stworzenie korzystniejszych niż obecnie warunków zaciągania kredytów na skup i przechowywanie produktów rolnych, charakteryzujących się sezonowością zbiorów. Warunkiem korzystania z kredytów preferencyjnych na skup produktów rolnych ma być zapłata należności dla dostawców w terminie nie dłuższym niż 14 dni.

Dopłata do oprocentowania kredytów ma spełnić dwa zadania: stwarzać zachęty dla zakładów przetwórstwa spożywczego i przechowalnictwa do zagospodarowania płodów rolnych w czasie ich zbiorów oraz zagwarantowania rolnikom, w możliwie krótkim czasie, zapłatę za dostarczone płody rolne.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę