aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Są rozporządzenia do ustawy o referendach

2 maja 2003

Minister spraw wewnętrznych i administracji wydał w środę rozporządzenia do ustawy o referendach ogólnokrajowych. Oczywiście, regulować one będą zachowania komisji i wyborców i zainteresowanych służb podczas najbliższego referendum unijnego.

Jedno z rozporządzeń dotyczy ochrony lokali obwodowych komisji referendalnych w czasie przerwy w głosowaniu między pierwszym a drugim dniem referendum oraz zasad udzielania  wójtom, burmistrzom i prezydentom miast pomocy przez policję w celu prawidłowej ochrony tych lokali.

Zgodnie z rozporządzeniem, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wyznaczają swoich przedstawicieli, którzy mają odpowiadać za ochronę zamkniętego lokalu komisji w czasie przerwy w głosowaniu. Ich dane przekazują m.in. przewodniczącemu komisji.

Osobom, które będą chronić lokale, wójtowie muszą zapewnić środki łączności, które umożliwią im utrzymywanie kontaktu z miejscową jednostką policji. 

Listę osób wyznaczonych do ochrony poszczególnych lokali oraz numery ich telefonów wójtowie przekazują komendantowi policji na swoim terenie.

W rozporządzeniu podkreślono, że wójtowie zapewniają, aby lokale komisji mieściły się w miarę możliwości w obiektach wyposażonych w ogrodzenia, kraty w oknach, wzmocnione drzwi lub  zamki o skomplikowanym mechanizmie.

Szef resortu wydał też rozporządzenie w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji do spraw referendum oraz sposobu powoływania komisji. Według tego rozporządzenia podmioty uprawnione mogą zgłosić jednego kandydata na członka każdej komisji obwodowej w gminie.

Inne rozporządzenie dotyczy sposobu sporządzania spisu osób uprawnionych do udziału w referendum. Przewidziano w nim m.in., że w przypadku dwudniowego głosowania będzie sporządzany dodatkowy spis, uwzględniający osoby kończące 18 lat w drugim dniu głosowania. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że takie osoby mogą głosować tylko drugiego dnia.

Treść wszystkich rozporządzeń dostępna jest na stronie internetowej ministerstwa: www.mswia.gov.pl.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę