Saldo w rozliczeniach Polski z UE

22 września 2004

Saldo rozliczeń Polska – Unia Europejska jest dodatnie i na koniec sierpnia wyniosło 958 mln euro. Rząd oczekuje, że na koniec roku nadwyżka wzrośnie do 993 mln euro, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

„Z zestawienia wynika, że saldo bieżących rozliczeń Polska – Unia Europejska jest dodatnie i na koniec sierpnia 2004 r. wyniosło 958 mln euro” – podano w komunikacie.

W sierpniu tym osiągnięto także dodatnią roczną pozycję netto Polski wobec budżetu ogólnego UE, co oznacza, że wysokość dotychczasowych transferów przewyższała pełną wysokość składki, jaką Polska zapłaci w 2004 roku, podał także CIR. „Obecnie wynosi ona 265 mln euro, do końca bieżącego roku powinna wynieść ok. 993 mln euro” – głosi komunikat.

Osiągnięcie dodatniej pozycji netto możliwe było dzięki: kontynuowaniu płatności z tytułu programów przedakcesyjnych, rozpoczęciu comiesięcznych płatności z tytułu instrumentu poprawy płynności budżetowej, przekazaniu przez Komisję Europejską zaliczki na fundusze strukturalne. Natomiast transfer środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej będzie w tym roku ograniczony, podał CIR.

Do końca bieżącego roku do Polski napłyną dodatkowe środki z tytułu: poprawy płynności finansowej (490 mln euro), instrumentu Schengen (103,3 mln euro), zaliczki na fundusze strukturalne (720 mln euro).


POWIĄZANE

W 2022 r. wykryto 260 publikacji medialnych, powielających fałszywe informacje d...

Doprecyzowując przepisy, nie dokręcajmy regulacyjnej śruby! Od dawna wiadomo, że...

Jak dowiadujemy się z komunikatu wydanego i opublikowanego na stronach interneto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę