Bayer_komplet_11.10.19

SAPARD z certyfikatem

23 kwietnia 2005

Jest za rok 2004 ale nie ma za 2003. Mowa o certyfikacie Ministerstwa Finansów dla programu SAPARD. Właśnie skontrolowano ubiegłoroczne wydatki z nim związane. Ocena resortu wypadła pozytywnie. Dużo gorsza jest za to ocena rolników, szczególnie tych, którzy mieli problemy z powodu podatku VAT.

Prawie dziewięć miesięcy kontrolerzy sprawdzali sposób wydatkowania pieniędzy w SAPARDZIE za ubiegły rok. "Wszyscy uczyliśmy się a szczególnie Agencja się uczyła. Nastąpiło spiętrzenie wniosków w końcowej fazie i z tym sobie Agencja poradziła i to jest najważniejsze" - powiedział wiceminister finansów Stanisław Stec.

Edward Adamiec, wice prezes ARiMR dodał: "W oparciu o to Komisja Europejska zatwierdza wszystkie wydatki poniesione w programie SAPARD w 2004 roku." Takiego certyfikatu Komisja Europejska nie wydała jeszcze za rok 2003, choć Ministerstwo Finansów zapewnia, że problem w porozumieniu z Brukselą powinien zostać niedługo rozwiązany.

Dużo gorzej program SAPARD oceniają niektórzy rolnicy. Wszystko za sprawą opóźnień w wypłacaniu dotacji, wynikających ze zmiany przepisów. "Musieliśmy zmieniać plany finansowe w gospodarstwie zupełnie, bo mieliśmy mamy w dalszym ciągu kredyt na tą inwestycję i ten kredyt w ciągu tych pół roku, raty, które myśleliśmy, że spłacimy z dotacji musieliśmy spłacać ze środków kosztem jakichś inwestycji w gospodarstwie" - powiedziała Małgorzata Kłoczko ze wsi Mroków.

Takich doświadczeń nie mają za to ci rolnicy, którzy są płatnikami podatku VAT. "My jesteśmy vatowcami nie mieliśmy problemu z rozliczaniem tych inwestycji, ponieważ składaliśmy o kwoty netto a VAT rozliczamy zupełnie oddzielnie z Urzędem Skarbowym" - powiedział - Tomasz Morawski ze wsi Jawczyce.

Teraz można jeszcze składać wnioski o pieniądze z programu: Inwestycje w gospodarstwach rolnych. Są one przyjmowane w Regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji.


POWIĄZANE

Projekt nowelizacji prawa górniczego posłów Prawa i Sprawiedliwości może pozbawi...

1.10.2019 r. upłynął wyznaczony przez Europejski Urząd Patentowy termin kończący...

Na pracę bez ograniczeń we wszystkich krajach Unii Europejskiej trzeba będzie je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę