Sawicki: Nie ma możliwości głębszego zreformowania KRUS-u

21 lipca 2008
Nie ma obecnie możliwości przeprowadzenia głębszej reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. "Platforma Obywatelska nie zgłosiła do mnie żadnych zastrzeżeń w tej sprawie (rolniczych ubezpieczeń - PAP)" - powiedział w piątek PAP minister.

W piątek "Gazeta Wyborcza" napisała, że reformę KRUS - obiecywaną przez Platformę Obywatelską w kampanii wyborczej - przygotował Marek Sawicki, minister rolnictwa z koalicyjnego PSL. Kilka dni temu poprosił o opinię pracodawców, związki i stowarzyszenia rolnicze.

"To pozorowanie reformy, kpina ze społeczeństwa, które wykonuje prace poza rolnictwem - oburza się Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan i przedstawiciel pracodawców w Komisji Trójstronnej" - podaje dziennik. Z kolei przewodniczący PO Zbigniew Chlebowski mówi: "To żadna reforma. Jeżeli ona miałaby na tym polegać, to lepiej się w ogóle nie kompromitować i nie robić nic. Tego typu inicjatywy narażają nas na śmieszność".

"Opowiadanie o tym, że nie ma to charakteru reformy, jest +bajdurzeniem+" - powiedział PAP Sawicki, odnosząc się do wypowiedzi Mordasewicza. W opinii ministra, Lewiatan, wypowiadając się przeciwko KRUS, nie widzi znaczącego wzrostu cen nawozów, paliwa, środków ochrony roślin.

Sawicki podkreślił, że dotychczas ani Chlebowski, ani premier Donald Tusk nie mieli zastrzeżeń w sprawie reformy KRUS-u. "Nie wiem, czy pan Chlebowski ma zastrzeżenia do reformy, mnie o tym nie informował" - powiedział minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że sprawa reformy KRUS-u była omawiana na Radzie Ministrów i kierunek zmian został przez rząd przyjęty. Wstępnie zaakceptowały go również organizacje społeczne.

Sawicki wyjaśnił, że reforma KRUS-u ma w pierwszym etapie doprowadzić do tego, by rolnicy bardziej zamożni płacili wyższą składkę. Chodzi również o to, aby w systemie tym znalazło się więcej rolników pracujących okresowo poza rolnictwem (tzw. dwuzawodowców), a także o uszczelnienie systemu.

Zgodnie z przygotowanym przez resort rolnictwa projektem nowelizacji ustawy o KRUS, zwiększenie składek ma dotyczyć rolników posiadających powyżej 50 ha ziemi. Wysokość tej składki ma rosnąć wraz z wielkością gospodarstwa, np. właściciele 300 ha płaciliby do KRUS 370 zł miesięcznie.

Jak powiedział Sawicki, projekt nowelizacji ustawy o KRUS jest w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach społecznych. Termin ich zakończenia mija 6 sierpnia. Dodał, że projekt jest jedynie propozycją ministerstwa i rząd, Sejm czy Senat mogą wprowadzić do niego zmiany.

Minister przyznał, że w 2007 r. dochody rolników wzrosły, ale w tym roku będą gorsze ze względu na wzrost kosztów produkcji.


POWIĄZANE

Projekt nowelizacji prawa górniczego posłów Prawa i Sprawiedliwości może pozbawi...

1.10.2019 r. upłynął wyznaczony przez Europejski Urząd Patentowy termin kończący...

Na pracę bez ograniczeń we wszystkich krajach Unii Europejskiej trzeba będzie je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę