EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Sejm uchwalił ustawę o abolicji podatkowej

27 września 2002

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o abolicji podatkowej i deklaracjach majątkowych. Zgodnie z ustawą, osoby, które ujawnią ukrywany dotychczas dochód będą musiały zapłacić jednorazowy podatek w wysokości 12 proc. Rząd proponował 7,5 proc.

Ustawa wprowadza obowiązek złożenia deklaracji majątkowych do końca kwietnia 2003 r. W myśl ustawy, jeżeli podatnicy nie zgłosiliby ukrywanych dochodów do opodatkowania, to, po ujawnieniu ich przez Urząd Skarbowy, musieliby zapłacić karny 75-proc. podatek.

Sejm przyjął również poprawkę, zgodnie z którą nie mogą korzystać z abolicji podatkowej osoby, które w jakimkolwiek okresie od 1990 do 2002 roku były funkcjonariuszami państwowymi.

Ponad to ustawa abolicyjna zakłada, że nie trzeba będzie zgłaszać w deklaracji ruchomości stanowiących wyposażenie gospodarstwa domowego o wartości mniejszej niż 10 tys. zł, lokali mieszkalnych o powierzchni nie przekraczającej 70 m kw., jeżeli osoba nie posiada innych nieruchomości oraz środków transportu o wartości nie przekraczającej 80 tys. zł.

Sejm zdecydował również, że przepisy ustawy nie mają zastosowania do osób w stosunku do których toczy się postępowanie karne przed prokuratorem lub sądem.

W myśl ustawy podatnicy składający deklarację będą zobowiązani do ujawnienia w deklaracji danych dotyczących dochodu, wskazując sposób jego uzyskania.

Pozostałe poprawki miały charakter doprecyzowujący i porządkujący. Teraz ustawą zajmie się Senat. 


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę