Spokojny szczyt, spokojny złoty

29 kwietnia 2004

W środę na krajowym rynku walutowym niewiele się działo. Cena euro poruszała się w przedziale 4,7600/50 - 4,7930. Cena dolara ulegała wahaniom w zakresie 3,9950/4,0000 - 4,0295. Odchylenie złotego od dawnego parytetu wynosiło 3,1 - 3,8 proc. po jego słabej stronie. Tak jak należało się tego spodziewać w związku z rozpoczęciem w Warszawie trzydniowego Europejskiego Szczytu Ekonomicznego silnie spadła zarówno aktywność inwestorów jak i obroty. Większość uczestników rynku rozpoczęła długi majowy weekend.

Rano w wywiadzie radiowym Leszek Balcerowicz, prezes NBP odnosząc się do mającej miejsce dzień wcześniej decyzji RPP o zamianie nastawienia z neutralnego na restrykcyjne powiedział, że takie działanie Rady miało być sygnałem uspokajającym opinię publiczną. Później szef Rady Polityki Pieniężnej podkreślił, że najwcześniejszym możliwym terminem, w którym Polska mogłaby przyjąć euro jest rok 2007.

Zaznaczył jednak po raz kolejny, że uzależnione jest to od tego, kiedy zostaną uzdrowione finanse publiczne. Na rynku panuje powszechna opinia o tym, że realny termin akcesji naszego kraju do strefy euro to końcówka obecnej dekady.

W środę rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. W jego trakcie odbędzie się po pierwsze debata nad czterema poselskimi (LPR, PiS, Samoobrona i PO) projektami uchwał w sprawie skrócenia kadencji Sejmu. Jak poinformował Józef Oleksy, marszałek Sejmu według planu głosowanie w tej sprawie obędzie się w piątek około godz. 12:15. Rozpatrywany będzie również wniosek PiS, PO i PSL o wyrażenie wotum nieufności Ministrowi Skarbu Państwa Zbigniewowi Kaniewskiemu.

O godz. 15.10 jeden dolar wyceniany był na 4,0245 złotego, a jedno euro na 4,7780 złotego (odchylenie +3,62 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Na rynku złotego do końca tygodnia nie należy spodziewać się większych zmian. Wartość naszej waluty mierzona jej odchyleniem od dawnego parytetu powinna pozostawać w miarę stabilna, a o nominalnych poziomach kursów EUR/PLN oraz USD/PLN zadecydują zapewne zmiany na arenie międzynarodowej.


POWIĄZANE

Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: Term...

Do 31 stycznia Koła Gospodyń Wiejskich, które w 2020 roku otrzymały z ARiMR dofi...

Podatek CIT dla spółek komandytowych, opłata cukrowa czy podatek od sprzedaży de...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę