aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sprawdzą kasyno i... budowę

20 sierpnia 2003

Z początkiem września celnicy przejmą uprawnienia związane z wymiarem akcyzy i VAT, a także niektóre inne obowiązki. Może to uprościć procedury odwoławcze.

Zmiany kompetencji przyniosła tzw. ustawa o wojewódzkich kolegiach skarbowych. Nowe przepisy dały dyrektorom izb celnych i naczelnikom urzędów celnych uprawnienia organów podatkowych w zakresie akcyzy w obrocie krajowym. Podobne uprawnienia zyskają co do wymiaru VAT w imporcie (dotychczas tylko go pobierali). Oznacza to m.in., że postępowania odwoławcze w sprawach należności importowych będą się teraz toczyły w jednym miejscu, a nie jak dotychczas dwutorowo: w urzędzie celnym i skarbowym. Ma to w założeniu uprościć i skrócić procedury.

Nowe uprawnienia dotyczą też nadzoru nad obrotem wyrobami akcyzowymi oraz w zakresie gier losowych (chodzi głównie o kontrolę kasyn i lokali z automatami do gry). Zupełnie nowym zadaniem będzie kontrola legalności pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce.

Na zapoznanie się z nowymi przepisami Służba Celna ma niewiele czasu. Zmiany kompetencyjne ogłoszono w Dzienniku Ustaw nr 137, który ukazał się 6 sierpnia br. – Ale przygotowania zaczęliśmy już dużo wcześniej – informuje Leszek
Jasiun, szef departamentu organizacji Służby Celnej w Ministerstwie Finansów. Zapewnia przy tym, że na 1 września celnicy będą całkowicie gotowi do nowych zadań.

W związku ze zmianami do administracji celnej przeszło ponad 1500 pracowników urzędów kontroli skarbowej zajmujących się dotychczas nadzorem nad akcyzą. Ich doświadczenia wykorzystano przy szkoleniach kadry. – Zrobiliśmy to dwutorowo – informuje L. Jasiun – celnicy szkolą swoich nowych kolegów w sprawach cła, zaś byli pracownicy nadzoru akcyzowego przekazują swoje doświadczenia w zakresie tego podatku.

Nowe uprawnienia dotyczące kontroli pracy i pobytu cudzoziemców celnicy będą wykonywali nie tylko w placówkach, gdzie odprawia się towary. – Zakładamy, że grupy kontrolne będą odwiedzały zakłady pracy czy też budowy i tam sprawdzą paszporty i pozwolenia na pracę – zapowiada L. Jasiun.


POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę