Stanowisko przedstawicieli ludowych klubów i kół parlamentarnych w sprawie KRUS

31 lipca 2003

Stanowisko przedstawicieli ludowych klubów i kół parlamentarnych na temat projektowanych przez rząd zmian w systemie rolniczych ubezpieczeń społecznych i sytuacji prawnej KRUS.

My, niżej podpisani przedstawiciele ludowych klubów i kół parlamentarnych, opowiadamy się przeciwko przekazaniu nadzoru nad Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Ministrowi Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. W naszym przekonaniu, uniemożliwi to prawidłowe działanie tej ważnej dla środowiska wiejskiego instytucji.

Naszym zdaniem, Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej nie zdołał dotychczas uporządkować sytuacji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a zatem scentralizowanie jego nadzoru nad obu systemami uderzy w rolników i faktycznie może doprowadzić do likwidacji KRUS.

Oceniamy, iż system ubezpieczeń społecznych rolników powinien być reformowany pod nadzorem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Należy dążyć do uszczelnienia systemu, celem niedopuszczenia do korzystania z ubezpieczenia przez osoby nie będące rolnikami. Podnosimy fakt, iż wydatki budżetu państwa na dotacje do świadczeń wypłacanych przez KRUS sukcesywnie spadają. 

Apelujemy, aby reforma ubezpieczeń społecznych rolników dokonywana była po przeprowadzeniu szerokich konsultacji parlamentarnych i społecznych.

Podpisane przez:

  • Klub Parlamentarny PSL
  • Klub Parlamentarny Samoobrona RP
  • Klub Parlamentarny SKL
  • Klub Parlamentarny PLD
  • Koło Poselskie PBL

POWIĄZANE

- Utworzony 30 lat temu w 1993 r. jednolity rynek UE zapewnia 56 mln miejsc prac...

Komisja Europejska przeznaczy 185,9 mln euro w 2023 r . na sfinansowanie działań...

Umowy dotyczącej usług finansowych nie można już zawierać podczas pokazu, a takż...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę