Adama_poleposition_15.03_30.04

Susza i finanse

18 września 2003

Na około 6,2 mln zł wyszacowano straty, jakie ponieśli w tym roku rolnicy z powiatu łomżyńskiego na skutek suszy. Samorządowcy zapytali wojewodę Marka Strzalińskiego podczas wczorajszego spotkania w Łomży, na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowane gospodarstwa.

Zostały uruchomione tzw. kredyty klęskowe. Chęć zaciągnięcia takich kredytów zgłosiło ponad 400 gospodarstw z terenu powiatu. Jednak ta forma pomocy, na skutek powtarzania się suszy w kolejnych latach, przestała być skuteczna, uważa wojewoda Strzaliński. Gospodarstwa bowiem zadłużają się, pogarsza się ich kondycja. Reprezentacje rolnicze z woj. podlaskiego, m.in. Podlaska Izba Rolnicza, zgłosiły postulat powrotu do – zniesionych w roku 1989 – obowiązkowych ubezpieczeń upraw, zwierząt i budynków. Według nich pomoc, wynikająca z systemu ubezpieczeń, byłaby tu skuteczniejsza.
Wystąpiłem do ministra rolnictwa z zapytaniem, jakie są możliwości prawne przywrócenia obowiązkowych ubezpieczeń – poinformował Strzaliński. – W ministerstwie nasza inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem. 

Wśród innych problemów, zgłoszonych przez przedstawicieli starostwa i gmin z powiatu łomżyńskiego, większość miała związek z przygotowywanymi zmianami w systemie finansowania jednostek samorządowych. Zagadnienia te omówił dyrektor ds. finansów Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Stanisław Piekut.


POWIĄZANE

 Pandemia koronawirusa ma dwojakie konsekwencje dla obiektów agroturystycznych. ...

Do 2025 roku poziom recyklingu odpadów opakowaniowych w krajach członkowskich UE...

KGHM zajął pierwsze miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę