Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Susza i finanse

18 września 2003

Na około 6,2 mln zł wyszacowano straty, jakie ponieśli w tym roku rolnicy z powiatu łomżyńskiego na skutek suszy. Samorządowcy zapytali wojewodę Marka Strzalińskiego podczas wczorajszego spotkania w Łomży, na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowane gospodarstwa.

Zostały uruchomione tzw. kredyty klęskowe. Chęć zaciągnięcia takich kredytów zgłosiło ponad 400 gospodarstw z terenu powiatu. Jednak ta forma pomocy, na skutek powtarzania się suszy w kolejnych latach, przestała być skuteczna, uważa wojewoda Strzaliński. Gospodarstwa bowiem zadłużają się, pogarsza się ich kondycja. Reprezentacje rolnicze z woj. podlaskiego, m.in. Podlaska Izba Rolnicza, zgłosiły postulat powrotu do – zniesionych w roku 1989 – obowiązkowych ubezpieczeń upraw, zwierząt i budynków. Według nich pomoc, wynikająca z systemu ubezpieczeń, byłaby tu skuteczniejsza.
Wystąpiłem do ministra rolnictwa z zapytaniem, jakie są możliwości prawne przywrócenia obowiązkowych ubezpieczeń – poinformował Strzaliński. – W ministerstwie nasza inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem. 

Wśród innych problemów, zgłoszonych przez przedstawicieli starostwa i gmin z powiatu łomżyńskiego, większość miała związek z przygotowywanymi zmianami w systemie finansowania jednostek samorządowych. Zagadnienia te omówił dyrektor ds. finansów Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Stanisław Piekut.


POWIĄZANE

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza1 nabór wniosków...

Oburzeniu rolnicy, hodowcy zwierząt, organizacje rolnicze i parlamentarzyści m.i...

Epigenetyka przyczyni się do lepszego zrozumienia mechanizmów powstawania chorób...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę