Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

System argentyński ukarany

19 listopada 2004

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na działające w systemie argentyńskim spółki Lokata i Kapitał kary w wysokości, odpowiednio, ponad 820 tys. i 290 tys. zł - poinformował Urząd w przesłanym w czwartek komunikacie.

Kary zostały nałożone za to, że obie firmy nie zaprzestały praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów i stosowały w umowach klauzule uznane przez sąd za niedozwolone - podano w komunikacie.

Według informacji UOKiK, ani Lokata, ani Kapitał nie przedstawiły dowodów, że zmieniły treści wzorów umów z konsumentami w taki sposób, aby nie naruszały ich interesów. Dlatego UOKiK nałożył na przedsiębiorców kary pieniężne w wysokości 500 euro za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji - poinformowano w komunikacie. Według UOKiK, oba przedsiębiorstwa działają w tak zwanym systemie argentyńskim, który od sierpnia br. jest nielegalny na podstawie nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Firmy prowadzące działalność w tym systemie nie mogą podpisywać nowych umów z konsumentami, muszą jednak wywiązać się z już zawartych.

Obie firmy w umowach z konsumentami umieszczały klauzule uznane przez sąd za rażąco naruszające interesy konsumentów oraz sprzeczne z dobrymi obyczajami i z tego względu wpisane do rejestru niedozwolonych postanowień umownych. Lokata stosowała klauzule przyznające spółce prawo do żądania od konsumenta pokrycia całości kosztów z tytułu zarządzania środkami, nawet gdy odstąpił on od umowy. W ten sposób spółka umożliwiła sobie dysponowanie w sposób dowolny środkami pieniężnymi wpłacanymi na rzecz grupy.

Natomiast Kapitał w umowach zawieranych z konsumentami dawał sobie prawo do samodzielnego decydowania o sposobie rozdysponowania środków, które ewentualnie pozostałyby po likwidacji grupy samofinansujących się osób. Obie decyzje nie są prawomocne i przysługuje od nich odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na początku listopada właściciele spółki Lokata zostali zatrzymani przez katowicką policję. Jak poinformowała wtedy rzeczniczka katowickiej policji komisarz Magdalena Szymańska-Mizera, ofiarą Lokaty padło co najmniej pięć tysięcy osób z całej Polski, którzy zostali oszukani na kwotę 2,5 mln zł. W systemie argentyńskim klienci zrzeszają się w grupy, podpisują umowę z daną firmą i wpłacają co miesiąc określoną kwotę. Część z tych pieniędzy trafia do firmy, a pozostała kwota jest przeznaczana na pożyczki dla członków systemu. Oznacza to, że osoby, które otrzymują pożyczki, same je sobie finansują.

Często jednak klienci nie otrzymują żadnej pożyczki, a firma znika z rynku. Jeśli klient zrezygnuje z uczestnictwa w systemie, najczęściej traci wpłacone dotychczas pieniądze. Ofiarami działania nieuczciwych firm są zwykle osoby, które nie mają dużej wiedzy o gospodarce i nie przewidziały konsekwencji umowy.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę