aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tanie zboża, drogie mięso

29 sierpnia 2005

Rolnicy nie spieszą się ze sprzedażą zebranego zboża. Uważają, że ceny są zbyt niskie. Dlatego wolą czekać, aż sytuacja się zmieni.

Żniwa powoli się kończą, coraz więcej zboża jest już w gospodarstwach. Ale rolnicy zwlekają z dostawami ziarna. Powód to zbyt niskie ceny, które nie zapewniają opłacalności tej produkcji. Za dobrą jakościowo pszenicę trudno teraz uzyskać w zakładach zbożowych więcej niż 340 - 380 zł za t, a gorsza skupowana jest nawet po 280 - 300 zł za t. Za żyto młyny płacą 230 - 240 zł za t. Rolnicy liczą, że ceny ziarna będą stopniowo rosły. Wielu ekspertów uważa jednak, że tak nie będzie. Między innymi dlatego, że jest konkurencja - pojawiają się atrakcyjne oferty ze Słowacji czy Czech. Małe są też szanse, że Komisja Europejska zgodzi się na przyśpieszenie skupu interwencyjnego.

Na giełdach podaż zboża jest spora, ceny są wyższe, niż oferowane przez zakłady zbożowe, ale ostatnio wykazują tendencję spadkową. Chętnych do zakupu jest bowiem niewielu. Zaopatrzenie przetwórni odbywa się na razie głównie na rynkach lokalnych.

W obrocie giełdowym największym zainteresowaniem cieszy się kukurydza, ale akurat tego ziarna na rynku jest stosunkowo mało. Dlatego ceny rosną. Obecnie kukurydza jestoferowana za 420 - 430 zł za t, a niedawno była osiągalna za 390 - 400 zł za t.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę