a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

To nie koniec podwyżek stóp procentowych

6 września 2004

Minister finansów Mirosław Gronicki uważa, że cykl podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie został jeszcze zakończony.

Spodziewam się, że niekoniecznie (podwyżka stóp) może się stać w tym miesiącu, niekoniecznie w następnym, ale cykl podwyżek stop procentowych według mnie i MF nie jest jeszcze zakończony. Zakończony zostanie dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli spadek inflacji do akceptowanego poziomu i nie będzie zagrożeń podniesienia inflacji powyżej celu inflacyjnego, górnej granicy, w przyszłości –  powiedział Gronicki w wywiadzie dla radia PiN. Inflacja wzrosła od początku roku o prawie 3 proc., natomiast stopy procentowe o 1,25 proc., czyli stopy realne spadły, to się przekłada na jedno –  dodał.

Jego zdaniem, bank centralny postępuje rozsądnie starając się studzić oczekiwania inflacyjne, w momencie kiedy jest wysoka inflacja i wysokie oczekiwania inflacyjne.

Jeżeli okaże się, że inflacja spada szybciej, niż oczekujmy, to w tej sytuacji nie ma potrzeby podniesienia stóp procentowych. Natomiast nie oczekujmy, by po danych sierpniowych inflacja spadła, nadal będziemy mieli wysoką inflację, w sierpniu 4,6-4,7 proc. –  powiedział.

RPP podniosła w sierpniu stopy procentowe o 50 pkt bazowych zaskakując rynek większą niż przewidywana skalą podwyżki. Publikacja projekcji inflacyjnej NBP zwiększyła oczekiwania rynku na dalsze podwyżki. Cel inflacyjny RPP to utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 proc. z możliwością odchyleń o 1 pkt proc.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę