Tylko kredyty

25 września 2003

Rolnicy z czterech gmin powiatu proszowickiego, którzy zostali poszkodowani podczas lipcowej nawałnicy, mogą liczyć na kredyty preferencyjne przeznaczone na wznowienie produkcji. Rolnicy nie ukrywają, że liczyli na bardziej korzystne formy pomocy, m.in. umorzenie rat podatku gruntowego.

Na liście gmin dotkniętych gradobiciem znalazły się: Proszowice, Koniusza, Pałecznica i Radziemice. To właśnie przez te tereny na początku lipca przeszedł grad połączony z wichurą, który zniszczył uprawy na setkach hektarów.

Aby wziąć kredyt na wznowienie produkcji, oprocentowany w wysokości około 2 proc. w skali roku, należy z naszego wydziału lub od sołtysa pobrać specjalny wniosek. Określa się w nim rodzaj i powierzchnię zniszczonych upraw. Oczywiście, dane wpisane przez rolnika musza się zgadzać z tym, co stwierdziły na miejscu komisje szacujące szkody - następnie wniosek, poświadczony przez osoby, oddaje się nam, a my zawozimy go do Urzędu Wojewódzkiego. Na tej podstawie wojewoda wydaje opinię i określa wysokość kredytu - i z tą opinią rolnik idzie do banku – mówi Małgorzata Kwiatkowska z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska UGiM w Proszowicach.

W przypadku gminy Proszowice szacuje się, że chętnych na skorzystanie z kredytu może być około 200 rolników. Wielu z nich nie ukrywa, że liczyli na bardziej konkretne formy pomocy.

Wiele osób miało nadzieję, że na podstawie decyzji wojewody burmistrz będzie miał prawo umorzyć część rat podatku gruntowego. Tymczasem tak nie jest - i wiele osób nie ukrywa rozczarowania. Najbardziej ci, którzy licząc na umorzenie nie zapłacili podatku i teraz będą musieli zapłacić go z odsetkami. Na razie zainteresowanie kredytem nie jest duże. Są rolnicy, którzy ciągle spłacają kredyty wzięte po poprzedniej klęsce – mówi Lucjan Barwiński, sołtys Szczytnik Kolonii. Rolnicy z jego miejscowości należeli do najbardziej poszkodowanych podczas lipcowego gradobicia.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę