aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ubezpieczenia z budżetowymi dopłatami

9 marca 2006

Dopłaty z budżetu państwa do dobrowolnych ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich mają zastąpić krajową pomoc w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych. Rząd przeznaczył na ten cel 55 milionów złotych. Sam pomysł może jest i dobry, ale jego wykonanie pozostawia już wiele do życzenia. Ustawa ta bowiem w obecnym kształcie dzieli rolników na lepszych i gorszych  , ponieważ nie obejmuje wszystkich upraw . Nie będą mogli z niej skorzystać na przykład  producenci jabłek i warzyw. Dlatego też nie ma charakteru ustawy powszechnej.

Zdaniem zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych należy  ją poszerzyć aby był to instrument powszechnie stosowany i wykorzystywany przez wszystkich  rolników. Konieczne jest też zwiększenie środków finansowych przewidzianych na jej realizacje bo obecna suma zarezerwowana w budżecie państwa  nie starczy nawet na zadania, które obecnie obejmuje.

- Należy przede wszystkim zwiększyć środki przeznaczone na utylizacje padłych sztuk. Nie można też zapomnieć o większych funduszach  na  trzodę chlewną bo jak pamiętamy w ubiegłym roku już w maju skończyły się pieniądze przeznaczone na ten gatunek zwierząt. I ewentualnie ustawę poszerzyć o inne gatunki zwierząt, których ubezpieczenie można byłoby dotować. Koniecznie więc  ustawa ta wymaga poprawy – mówi Robert Nowak, członek zarządu KRIR.

Powołana przez MR i RW komisja konkursowa podpisała już umowy na oferowanie ubezpieczeń z dopłatami z 5  firmami ubezpieczeniowymi, które złożyły najlepiej przygotowane oferty.

Teraz więc piłka leży już po stronie Komisji Europejskiej. Jeśli tylko resort rolnictwa z Brukseli otrzyma akceptacje ustawy to będzie można  uruchomić środki finansowe przeznaczone na ten cel aby rolnicy mogli  korzystać  z dobrodziejstwa ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa. Jednak szkoda, że tylko wybrani.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę