EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Uwaga! Kredyt zdrożeje

1 lipca 2004

RPP przestraszyła się inflacji i podniosła stopy procentowe aż o 50 pkt. To oznacza droższe kredyty, wzmocnienie złotego i mniej inwestycji.

Dokładnie w rocznicę ostatniej obniżki Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych. I to od razu o 50 pkt proc. Najważniejsza stopa referencyjna NBP wyniesie więc od początku lipca 5,75 proc. Stopa redyskonta weksli wzrośnie do 6,25 proc., lombardowa do 7,25 proc., a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków do 4,25 proc. Przyczyną decyzji RPP jest rosnąca inflacja. W maju sięgnęła 3,4 proc., a w tym miesiącu może przekroczyć 4 proc.

Dążąc do tego, aby zarejestrowana podwyższona inflacja miała charakter przejściowy i by powróciła do poziomu celu inflacyjnego wynoszącego 2,5 proc., RPP podniosła stopy - powiedział Leszek Balcerowicz, prezes NBP.

Droższy kredyt

Hamowanie inflacji - samo w sobie korzystne dla firm - nie może jednak odbywać się bez kosztów. RPP po to bowiem podnosi stopy, aby zmniejszyć popyt, który jest jednym z najważniejszych przyczyn wzrostu cen. Firmy tracą więc podwójnie. Nie dość, że drożeje kredyt bankowy, to jeszcze spada zainteresowanie oferowanymi przez nie towarami lub usługami.

W bankach wzrost oprocentowania kredytów będzie widoczny już od lipca. Oprocentowanie ustalane jest bowiem zwykle kwartalnie. Podwyżka będzie miała podobną skalę co decyzja RPP, choć konkurencja na rynku może sprawić, że niektóre rodzaje kredytów zdrożeją w mniejszym stopniu - twierdzi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Słabsze inwestycje

RPP liczy, że podwyżka stóp pokazująca determinację NBP w walce ze wzrostem cen spowoduje spadek oczekiwań inflacyjnych ludności i presję na wzrost płac.

Równocześnie podnoszenie stóp procentowych sprawia także, że rośnie atrakcyjność lokat bankowych i innych inwestycji finansowych. To zaś powoduje, że przedsiębiorca dwa razy zastanowi się, czy wydać środki na rozbudowę fabryki lub zatrudnienie nowych pracowników, czy bezpiecznie kupić wysoko oprocentowane obligacje, zwłaszcza że cena kredytu inwestycyjnego rośnie.

W przypadku inwestycji przedsiębiorstw kluczowa jest nie cena kredytu, ale alternatywne możliwości zysków z inwestycji finansowych oraz obawy związane ze zmniejszeniem popytu - twierdzi Łukasz Tarnawa.

Taka podwyżka stóp nie będzie groźna dla gospodarki - uspokaja jednak Katarzyna Zajdel-Kurowska, szefowa zespołu analiz Banku Handlowego.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej ma też bezpośrednie znaczenie dla firm zajmujących się handlem zagranicznym.

- W najbliższych dniach nastąpi wzmocnienie polskiej waluty - twierdzi Marcin Mróz, ekonomista SG Banku.

Mocniejszy złoty

W chwili ogłoszenia podwyżki stóp cena euro spadła z 4,53 zł do 4,5 zł, a dolara z 3,74 do 3,71 zł. Łukasz Tarnawa przewiduje, że trend wzmacniania złotego nasili się. Importerzy na pewno na tym skorzystają, eksporterzy zaś powinni zawczasu się zabezpieczyć.

Ekonomiści ostrzegają, że to nie koniec podwyżek stóp, zwłaszcza że RPP utrzymała restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej. Do końca roku wzrosną one jeszcze o 50-100 pkt.


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę