CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

VAT w rolnictwie

8 sierpnia 2003

Tylko 1% rolników w Polsce odlicza podatek VAT. Reszta to tak zwanymi rolnicy ryczałtowi, którzy do ceny sprzedawanych produktów rolnych mają doliczany 3% VAT, i na tym koniec.

Gdy będziemy już w Unii Europejskiej rolnicy będą musieli płacić wyższy podatek VAT niż obecnie. Dlatego wzrosną między innymi ceny maszyn i usług. Dziś w większości VAT z którym stykają się rolnicy jest zerowy lub go nie ma. Po integracji podatek VAT na środki do produkcji rolnej wzrośnie do 3%, podobnie będzie z usługami dla rolników.

Na nie zmienionym poziomie pozostanie VAT na nieprzetworzone produkty rolne, ale tylko do 2008 roku. Za pięć lat będzie on wynosił 7%. Najbardziej jednak podrożeją ciągniki i maszyny. Podatek VAT wzrasta z 0 do 22%. Od 1 maja przyszłego roku zostaje także opodatkowany wynajem maszyn. 
 
Z tymi zmianami trudno teraz polemizować, ale VAT w Polsce będzie najwyższy w Europie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby rolnicy odliczali sobie podatek VAT. Bowiem suma tego, który płacą przewyższy 3% VAT, który otrzymają za sprzedaż płodów rolnych. Aleksandra Szelągowska z Ministerstwa Rolnictwa zwraca uwagę, że przy zasadach ogólnych rolnicy prowadzą ewidencję zakupów i sprzedaży, w związku z tym nie należy mylić tutaj pełnej rachunkowości, jest to tylko ewidencja zakupów i sprzedaży, zakupów wszystkich, ewidencja faktur
 
Ci, którzy chcą rozliczać podatek na zasadach ogólnych muszą spełnić jeden zasadniczy warunek. W roku poprzedzającym przejście na zasady ogólne muszą udokumentować, że sprzedali z własnego gospodarstwa nieprzetworzone produkty rolne o wartości przekraczającej 20 tys. zł. Potem trzeba dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym i rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży i zakupu towarów i usług. 


POWIĄZANE

Polska turystyka to najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina gospodarki...

Przemysł piwowarski tworzy 200 tys. miejsc pracy w polskiej gospodarce. Ta liczb...

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w związku z trudną s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę