Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

W najbliższym czasie nie będzie obniżki akcyzy na piwo

9 czerwca 2004

Ministerstwo Finansów nie widzi podstaw do obniżki akcyzy na piwo, bo nie widać negatywnego wpływu na rynek utrzymywania maksymalnej stawki tego podatku w tym przypadku - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów na bieżąco analizuje sytuację rynkową, jednak obecnie nie widzi powodów, aby obniżyć stawkę akcyzy na piwo –  powiedziała Anna Sobocińska z biura prasowego resortu. Od 1 maja weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie stawek akcyzy. Ministerstwo Finansów utrzymało w nim dotychczas obowiązujące stawki na alkohole. Protesty wzbudziła przede wszystkim decyzja o pozostawienie stawki na piwo, która wynosi 6,86 zł za hektolitr na każdy stopień plato wyrobu. To najwyższa stawka, jaką dopuszcza nowa ustawa o akcyzie.

Ministerstwo Finansów wprowadzając rozporządzenie deklarowało, że po miesiącu jego obowiązywania przeanalizuje skutki pozostawienia bez zmian stawek akcyzy na piwo, wino i wyroby spirytusowe i na podstawie sygnałów z rynku podejmie decyzję o ewentualnych dalszych zmianach wysokości podatku. Przedstawiciele resortu wykluczali redukcję stawki na piwo już z początkiem maja tłumacząc to niebezpieczeństwem spadku dochodów budżetowych. Jak mówił kilka tygodni temu wiceminister finansów Wiesław Czyżowicz, obniżka stawki podatku akcyzowego o 20 proc. spowodowałaby ubytek w dochodach budżetu o 494 mln zł, a w przypadku obniżki o 25 proc. ubytek wyniósłby 618 mln zł.

Ostatnio resort finansów obniżył akcyzę na benzynę, co spowodowane było dużym wzrostem cen detalicznych paliw. Zgodnie z wyliczeniami ministerstwa spowodowało to spadek wpływów budżetowych o 17,5 mln zł miesięcznie. 17 maja minister finansów podpisał rozporządzenie obniżające stawkę podatku akcyzowego od benzyny bezołowiowej z 1514 zł na 1000 litrów do 1464 zł na 1000 litrów, tj. 5 groszy na 1 litr.


POWIĄZANE

15 kwietnia mija termin rozliczenia zakupu komputera z dofinansowaniem Agencji R...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał 16 marca 2021r. resortowi rolnictw...

W Polsce działa ok. 830 tys. firm rodzinnych. Generują rocznie 332 mld zł, co pi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę