aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W Polsce więcej osób pobiera świadczenia niż pracuje

3 marca 2004

W 2002 roku, po raz pierwszy po wojnie, liczba osób korzystających z różnego rodzaju świadczeń przewyższyła liczbę pracujących. A miejsc pracy ciągle ubywa. Według spisu powszechnego na 13 milionów 200 tysięcy zatrudnionych przypadało 13 milionów 300 tysięcy osób pobierających emerytury, renty, transfery przedemerytalne i bezrobotnych.

Do tej rzeczy należałoby jeszcze dodać 7 milionów 400 tysięcy osób pobierających zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne oraz wychowawcze, których wypłata nie wynika bezpośrednio z faktu zatrudnienia. Wszystkie te świadczenia kosztowały nas w 2003 roku blisko 125 miliardów złotych.

W ciągu ostatnich 13 lat w wyniku prowadzenia polityki społecznej, w której świadczenia i zasiłki miały stać się remedium na problemy rynku pracy, stworzono armię osób w wieku produkcyjnym pobierających różne świadczenia. Doprowadziło to do tego, że zaledwie co drugi Polak zdolny do pracy jest zatrudniony, a co trzeci dorosły (około 9 milionów 300 tysięcy osób) to emeryt i rencista.

Z doświadczeń naszego i innych krajów wynika, że wbrew powszechnej opinii wysyłanie ludzi zdolnych do pracy na różne świadczenia nie powoduje wcale polepszenia sytuacji na rynku pracy. Dzieje się tak, między innymi, dlatego, że świadczenia finansowane ze składek osób aktywnych zawodowo przyczyniają się do wzrostu kosztów zatrudnienia, co powoduje z kolei ubytek miejsc pracy. Osoby je tracące lub decydujące się na odejście z rynku pracy korzystają ze świadczeń, a ich rosnąca liczba przyczynia się do kolejnego wzrostu podatków lub parapodatków." - pisze "Gazeta Prawna".


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę