Wartość dodana

22 listopada 2007
Pieniądze są spore ale nie tak duże jak trzy lata temu, dlatego nie wszyscy będą mogli je dostać. Ponad miliard euro jest do wzięcia przez zakłady przetwórcze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13.

Nowe maszyny oraz budynki to najczęstsze inwestycje z programu na poprawę przetwórstwa artykułów rolnych. Nie było łatwo ale, było warto.

Zbigniew Charzyński, spółdzielnia mleczarska – „Z tych funduszy zrobiliśmy dużo inwestycji w sumie z funduszy unijnych najpierw SAPARDU a obecnie z SPO skorzystaliśmy ponad 17 milionów złotych.”

Z Sektorowego Programu Operacyjnego na lata 2004-2006 trafi do przetwórni artykułów rolnych prawie dwa miliardy złotych. Wszystkich pieniędzy jeszcze nie wypłacono.

Tadeusz Kmieciński, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - „W programie obowiązuje zasada N + 2 oznacza to że projekty będą mogły być realizowane jeszcze 2008 roku ostateczny termin wyznaczony na składanie wniosków o płatność to 30 czerwca 2008 roku.”

Wsparcie będzie kontynuowane z nowych funduszy. Tym razem z tak zwanego programu na zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej. W nowym działaniu zmieniono nie tylko nazwę. Dostęp do środków ograniczono dla największych. O zwrot połowy poniesionych kosztów na inwestycje będą mogły ubiegać się tylko małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich roczny obrót nie może przekroczyć 250 milionów euro a liczba pracowników być wyższa niż 750 osób. Ale to nie jedyne ograniczenie.

Tadeusz Kmieciński, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Beneficjenci programu SPO będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy dopiero w następnym roku po roku w którym składali wniosek o płatność w ramach projektu realizowanego i finansowanego z SPO.”

Pytanie tylko kiedy program ruszy. Resort rolnictwa na razie nie chce się wypowiadać. Decyzje o terminie rozpoczęcia naboru wniosków zapadną nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu.


POWIĄZANE

Jak podaje w swoim raporcie USDA, Włochy jako państwo o populacji 60 mln mieszka...

Zgodnie z opublikowanymi we wtorek danymi GUS sprzedaż detaliczna w przedsiębior...

Prace nad powołaniem Narodowego Holdingu Spożywczego nabierają tempa. Zakończył ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę