Wiceprezes NBP o wzroście inflacji

3 sierpnia 2004

Rośnie prawdopodobieństwo przekroczenia celu inflacyjnego w 2005 roku - ocenił w poniedziałek wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Krzysztof Rybiński.

W projekcji inflacji przedstawionej w maju mówiliśmy jasno, że jest wysokie prawdopodobieństwo, powyżej 50 proc., że inflacja w przyszłym roku może przekroczyć górną granicę dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, czyli może być powyżej 3,5 proc. –  powiedział Rybiński w wywiadzie dla Radia PIN. Od czasu publikacji projekcji majowej układ czynników pro- i antyinflacyjnych był taki, który działa w kierunku wyższej inflacji –  dodał wiceprezes NBP.

Inflacja CPI rdr w czerwcu wyniosła 4,4 proc. wobec 3,4 proc. w maju. Minister finansów Mirosław Gronicki spodziewa się, że wskaźnik wzrośnie do 5 proc., jednak od sierpnia inflacja zacznie spadać. Rybiński dodał, że NBP przygotowuje obecnie nowy raport o inflacji, który będzie uwzględniał aktualną sytuację inflacyjną.

NBP przygotowuje do publikacji na koniec sierpnia sierpniową projekcję inflacji. Wtedy będzie więcej szczegółów. Trzeba jednak pamiętać, że to, o czym mówimy, to nie jest prognoza, a projekcja banku centralnego przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych –  powiedział Rybiński. RPP (...) może tak oddziaływać stopami procentowymi na inflację, żeby ta inflacja nie odchyliła się bardzo od celu, tylko powróciła w określonym okresie do celu, czyli do poziomu 2,5 proc. – dodał.

Wiceprezes banku centralnego ocenia, że niewykluczone sa kolejne podwyżki stóp procentowych w tym roku. Jesteśmy w cyklu podwyżek stóp procentowych. Jeżeli zagrożenia inflacyjne będą się utrzymywały, to niewykluczone są kolejne podwyżki –  powiedział.

RPP na lipcowym posiedzeniu ku zaskoczeniu rynku podwyższyła stopy o 25 pkt bazowych po 50-punktowej podwyżce w czerwcu. Analitycy spodziewali się, że stopy wzrosną dopiero w sierpniu, oczekiwali jednak, że rada utrzyma 50-punktowe tempo podwyżek.


POWIĄZANE

W 2022 r. wykryto 260 publikacji medialnych, powielających fałszywe informacje d...

Doprecyzowując przepisy, nie dokręcajmy regulacyjnej śruby! Od dawna wiadomo, że...

Jak dowiadujemy się z komunikatu wydanego i opublikowanego na stronach interneto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę