Wnioski, kolejki i kłótnie

26 marca 2007
Zaczęła się walka o unijne środki. Chodzi o dodatkową pulę pieniędzy na program inwestycji w gospodarstwach rolnych. Nieznany jest jeszcze termin przyjmowania wniosków, a już przed niektórymi regionalnymi biurami Agencji Restrukturyzacji ustawiają się kolejki.

W tej chwili w resorcie rolnictwa trwa ostatni etap prac nad przygotowaniem zasad przyjmowania wniosków. Pula środków jest niewielka bo tylko 200 milionów złotych. Maksymalnie każde gospodarstwo może ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 300 tysięcy złotych.

Po ogłoszeniu terminu przyjmowania wniosków rolnicy będą mieli dwa tygodnie na zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów. Niektórzy już są gotowi.

Przed oddziałem Agencji w Poznaniu zebrało się około 200-stu rolników. Przyjechali z całej Polski, żeby stworzyć własną listę kolejkową. Złożyli ją w kancelarii, lecz dyrektor Agencji wyjasnił, że to nie daje żadnej gwarancji. Tymczasem uaktywniła się durga grupa rolników, którzy koczują pod Agencją od 2 tygodni i twierdzą, że to ich lista jest obowiązująca. Dochodzi do kłótni i nikt nie ma pomysłu na rozwiązanie tego problemu.

Dobre miejsce w kolejce, jak mówią pragnący zachować anonimowość świadkowie kosztuje od czterech do kilkunastu tysięcy złotych.

Termin przyjmowania wniosków prawdopodobnie zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. – Nieoficjalnie mogę powiedzieć, że będzie to 16 kwietnia, więc jest jeszcze trochę czasu – mówi Marek Zagórski, wiceminister rolnictwa.

Na razie nie wiadomo jak z takimi listami walczyć.

- Ważne jest żeby wszyscy mieli równe warunki i tak chcemy zrobić – zapewnia Tomasz Dutkiewicz, dyrektor ARiMR w Poznaniu – zwróciliśmy się do prezesa Agencji, żeby był w kontakcie z odpowiednimi służbami, żeby ukrócić ewentualne zjawiska patologii przy składaniu tych wniosków.

Resort rolnictwa uspokaja, ci rolnicy którym nie uda się złożyć wniosku w kwietniu będą mieli taką szanse już za kilka miesięcy kiedy ruszy nowy PROW.


POWIĄZANE

Śmierć rodziców zawsze jest trudnym przeżyciem. Mimo wszystko jest to zdarzenie,...

Krajowa Rada Izb Rolniczych ponad 2 miesiące czekała na odpowiedź na zapytanie z...

Proponowane przepisy zostały opublikowane przez Rządowe Centrum Legislacji. Odno...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę