dnikukurydzy_210818

Wsparcie pod warunkiem

22 grudnia 2015
Pół roku na rozliczenie się z wykorzystania unijnych funduszy mają rolnicy, którzy dostali pieniądze z programu wsparcia dla gospodarstw niskotowarowych. Złożenie odpowiednich dokumentów jest warunkiem wypłaty czwartej i piątej raty dotacji.
Czas zaczął być odmierzany od wypłaty trzeciej raty wsparcia.

Franciszek Kadzik, ARiMR: jeżeli rolnik w terminie 6 miesięcy od otrzymania 3 raty płatności nie złoży takiego oświadczenia – nie otrzyma 4 i 5 raty płatności. Wielu rolników już złożyło takie wnioski do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji. Wypełnienie wniosku nie jest trudne. Najważniejsze aby dołączyć do niego zaświadczenia spełnieniu tak zwanych celów pośrednich zawartych w planie rozwoju gospodarstwa.

Problem w tym, że wielu rolników zaczęło wypełniać zobowiązania jeszcze przed otrzymaniem decyzji z Agencji. Od dnia złożenia wniosku do przyznania dotacji upływało bowiem przeważnie kilkanaście miesięcy. Nie wszyscy mogli tak długo czekać. Dlatego w takich przypadkach wnioski będą rozpatrywane na korzyść rolników.

Franciszek Kadzik, ARiMR: rolnicy, którzy zrealizowali cele pośrednie przez uzyskaniem decyzji o przyznaniu pomocy, otrzymają 4 i 5 ratę płatności, pod warunkiem, że złożą oświadczenie o zrealizowaniu tych celów pośrednich.

Z programu dotacji dla gospodarstw niskotowarowych skorzystało ponad 150 tysięcy rolników. Czy podobne działanie będzie kontynuowane także z funduszy na lata 2007-13? Na to pytanie resort rolnictwa nie zna jeszcze odpowiedzi.

Mieczysław Paradowski, Ministerstwo Rolnictwa: jest to bardzo trudne pytanie i myślę, że dopiero wdrożenie części działania albo wszystkich działań da podstawę, żeby mówić o jakieś planach dotyczących zmiany programu.

Podstawowy problem to brak pieniędzy. Aby znaleźć środki na wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych trzeba je zabrać z innych działań. Pytanie tylko z których?


POWIĄZANE

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rol...

Grupa EFL podpisała umowę finansowania 10 ciągników siodłowych IVECO Stralis Nat...

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę