EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Wsparcie pod warunkiem

22 grudnia 2015
Pół roku na rozliczenie się z wykorzystania unijnych funduszy mają rolnicy, którzy dostali pieniądze z programu wsparcia dla gospodarstw niskotowarowych. Złożenie odpowiednich dokumentów jest warunkiem wypłaty czwartej i piątej raty dotacji.
Czas zaczął być odmierzany od wypłaty trzeciej raty wsparcia.

Franciszek Kadzik, ARiMR: jeżeli rolnik w terminie 6 miesięcy od otrzymania 3 raty płatności nie złoży takiego oświadczenia – nie otrzyma 4 i 5 raty płatności. Wielu rolników już złożyło takie wnioski do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji. Wypełnienie wniosku nie jest trudne. Najważniejsze aby dołączyć do niego zaświadczenia spełnieniu tak zwanych celów pośrednich zawartych w planie rozwoju gospodarstwa.

Problem w tym, że wielu rolników zaczęło wypełniać zobowiązania jeszcze przed otrzymaniem decyzji z Agencji. Od dnia złożenia wniosku do przyznania dotacji upływało bowiem przeważnie kilkanaście miesięcy. Nie wszyscy mogli tak długo czekać. Dlatego w takich przypadkach wnioski będą rozpatrywane na korzyść rolników.

Franciszek Kadzik, ARiMR: rolnicy, którzy zrealizowali cele pośrednie przez uzyskaniem decyzji o przyznaniu pomocy, otrzymają 4 i 5 ratę płatności, pod warunkiem, że złożą oświadczenie o zrealizowaniu tych celów pośrednich.

Z programu dotacji dla gospodarstw niskotowarowych skorzystało ponad 150 tysięcy rolników. Czy podobne działanie będzie kontynuowane także z funduszy na lata 2007-13? Na to pytanie resort rolnictwa nie zna jeszcze odpowiedzi.

Mieczysław Paradowski, Ministerstwo Rolnictwa: jest to bardzo trudne pytanie i myślę, że dopiero wdrożenie części działania albo wszystkich działań da podstawę, żeby mówić o jakieś planach dotyczących zmiany programu.

Podstawowy problem to brak pieniędzy. Aby znaleźć środki na wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych trzeba je zabrać z innych działań. Pytanie tylko z których?


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę