aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z budżetu "wyciekły" 3 mld złotych

25 lipca 2003

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że z budżetu w 2002 roku niegospodarnie wykorzystano 3 mld złotych – poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes Izby Mirosław Sekuła.

Na konferencji, podczas której omawiano wykonanie budżetu państwa w 2002 roku oraz wysłuchano sprawozdania z działalności NIK w ubiegłym roku, prezes Izby wyjaśnił, że niegospodarne wykorzystanie środków finansowych nie oznacza, że popełniono przestępstwo równoznaczne z zastosowaniem przepisów karnych.

Po przeanalizowaniu wykonania budżetu za 2002 rok NIK zasugerowała konieczność wprowadzenia zmian w zasadach funkcjonowania agencji i funduszy. Pieniądze publiczne wydatkowane przez agencje i fundusze, są tym obszarem, w którym zakres nieprawidłowości jest największy. Środki na te cele są poddawane najsłabszej kontroli państwa zarówno ze strony parlamentu, jak i innych instytucji. Szczególnie niepokojące jest zadłużenie tych instytucji w bankach komercyjnych. 

Szczególnymi przypadkami zadłużenia są Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i Fundusz Pracy. W 2002 roku zwiększyły zadłużenie do 4 mld zł. Jest to bardzo poważne zwiększenie deficytu całego sektora finansów publicznych, które nie jest widoczne w deficycie budżetu państwa. Zwracamy na to uwagę, ponieważ uważamy, że jest to pogorszenie warunków przejrzystości i jawności finansów publicznych – powiedział Sekuła.

Wiceprezes NIK Zbigniew Wesołowski zwrócił natomiast uwagę na funkcjonowanie agencji rolnych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa miła nadmiar środków finansowych, a w tym czasie Agencja Rynku Rolnego zaciągała zobowiązania w bankach komercyjnych. W 2002 roku ARR w porównaniu do lat poprzednich otrzymała mniej pieniędzy z budżetu na działalność interwencyjną. Zaciągnęła – za zgodą rządu – 13 kredytów w bankach komercyjnych. Na koniec ubiegłego roku zadłużenie ARR wyniosło 1 mld 600 mln zł. Będzie to miało skutki dla budżetu w 2003 roku. Zapewne wydatki sztywne będą wzrastały. Agencja reagowała na rynku rolnym, ale nieskutecznie wykorzystując budżetowe środki. Na rynku zbóż był bałagan – powiedział Wesołowski.


POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę