CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Założenia do rozwoju

21 maja 2004

Reforma rynku pracy, systemu ubezpieczeń społecznych i ochrony zdrowia, a także rozwój mieszkalnictwa to tylko niektóre założenia Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013, które wczoraj przedstawił wicepremier Jerzy Hausner.

W odróżnieniu od obecnie wdrażanego NPR na lata 2004-2006, program nie jest tworzony wyłącznie z myślą o wykorzystaniu środków unijnych. Za jego przygotowanie odpowiada międzyresortowy zespół pod przewodnictwem wicepremiera Hausnera. Na razie efektem prac zespołu jest dokument "Założenia do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013", przyjęty już przez rząd. Zawiera on m.in. diagnozę sytuacji społeczno-ekonomicznej kraju w momencie akcesji.
Jak poinformował wicepremier, wzrost gospodarczy w Polsce wynosi 6,5 proc., a stopa bezrobocia spadła w kwietniu o 0,5 proc. i wynosi 20 proc. Zdaniem Hausnera, w maju bezrobocie zmniejszy się o kolejne 100 tys. osób i będzie wynosić 19,5 proc. Na koniec roku 2004 bezrobocie wyniesie 19 proc., a w 2005 r. nie powinno przekroczyć 17 proc. W jego opinii, dobre są także wyniki budżetu; deficyt po czterech miesiącach to blisko 11 mld zł i jest on o 40 proc. niższy niż deficyt w pierwszych czterech miesiącach 2003 r.

Inflacja w kwietniu wyniosła 2,2 proc. i - jak powiedział Hausner - "jest niska i kontrolowana". - Moja wcześniejsza zapowiedź, że w tym roku inwestycje zwiększą się co najmniej o 10 proc., znajduje potwierdzenie. Będzie to niewątpliwie rok ruchu w inwestycjach - stwierdził wicepremier. Dowodem na to ma być zwiększenie importu. Hausner powiedział też, że nastąpił realny wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach; za pierwsze cztery miesiące br. wynosi 3,5 proc. Nadal niski jest deficyt obrotów bieżących - po trzech miesiącach wynosi on 1,3 proc PKB. Zdaniem Hausnera, Polska będzie mogła wejść do strefy euro w 2009 roku.

Dziś rozpoczną się konsultacje regionalne dokumentu "Założenia NPR na lata 2007-2013". Pierwsze spotkanie odbędzie się w Gdańsku.


POWIĄZANE

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umo...

Energa Obrót, lider Segmentu Sprzedaży Grupy Energa, przekroczyła próg trzech mi...

W czwartek częściowo wchodzi w życie CETA - umowa o wolnym handlu między UE a Ka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę