Zapomnieć o PIT-ach

26 lutego 2004
Zlikwidowanie podatku CIT, PIT oraz składek na ZUS ma spowodować utworzenie nowych miejsc pracy oraz wzrost przedsiębiorczości w Polsce - takie zmiany przewiduje projekt ustawy "O likwidacji bezrobocia i naprawie finansów publicznych. Projekt przedstawił wczoraj w Białymstoku Andrzej Sadowski, wiceprezes Centrum im. Adama Smitha.

Według Sadowskiego praca w Polsce obłożona jest podatkiem 85-procentowym. Tyle wynoszą wszystkie składki i podatki, jakie płaci pracownik i pracodawca.
Za drogo
- A w takiej sytuacji jest coraz mniej miejsc pracy - stwierdził. - Pewna liczba osób zostaje wyrzucona z rynku, bo koszty pracy są zbyt wysokie.
Zadaniem proponowanej ustawy jest przywrócenie tych osób na rynek pracy, naprawa finansów publicznych oraz radykalne uproszczenie systemu podatkowego. W tym celu autorzy projektu proponują likwidację podatku CIT od osób prawnych oraz wszystkich składek obciążających pracę, jak np. składki na ZUS czy PFRON. Likwidacji powinien też ulec podatek PIT, a z podatku VAT będzie można rozliczyć się na zasadach ogólnych lub uproszczonych. Wprowadzone też zostaną nowe podatki: podatek od wypłat w wysokości 25 proc., od dochodów ze sprzedaży - 1 proc., od kapitałów własnych - 1 promil miesięcznie, a małe i średnie przedsiębiorstwa zapłaciłyby podatek w wys. 700 zł rocznie. Obniży to koszty pracy i uprości system podatkowy, co zaowocuje wzrostem rozwoju gospodarczego oraz poprawi pracę urzędów skarbowych.
Nowe miejsca pracy
Pozytywne skutki wprowadzenia w życie nowej ustawy mieliby też szybko odczuć zwykli obywatele.
- W ciągu pierwszego roku funkcjonowania ustawy powstałoby kilkaset nowych miejsc pracy, głównie w usługach - zapewniał Sadowski. - A przeciętny obywatel nie będzie miał w ręku żadnego PIT-a i nie będzie próbował obchodzić prawa podatkowego.
Projekt zostanie przedstawiony w parlamencie jako inicjatywa obywatelska. W tym tygodniu wydana ma zostać decyzja dotycząca rejestracji komitetu, który zajmie się zbieraniem podpisów pod projektem.


POWIĄZANE

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym stanowiskiem Warsaw Enterprise Institu...

Korzystając z e-podpisu z Profilem Zaufanym- można od razu zweryfikować tożsamoś...

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiadają możliwe zmiany w podatku od zy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę