Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Zasadnicza zmiana

16 sierpnia 2007
Wysokość płatności bezpośrednich będzie zależała od przestrzegania pewnych zasad i to nie tylko tych obowiązujących do tej pory. Resort rolnictwa pracuje nad wprowadzeniem zasady współzależności. Ci których ona dotyczy – pytają o co chodzi. Rolnicy przyznają, że zarówno angielska nazwa cross -compliance jak i jej polski odpowiednik czyli zasada współzależności to obco brzmiące zwroty.

Lepiej zgadują, ci którzy korzystają z unijnych funduszy na przykład programu rolnośrodowiskowego:

- Trzeba prowadzić, to jest powiedziane, że trzeba prowadzić. Jak kontrola przyjdzie, to muszę wykazać, że prowadzę adnotacje: ile nawozu dałem w poprzednim roku, ile daje teraz, jakie opryski – mówi jeden z rolników.

Zdaniem resortu rolnictwa nie ma powodu do obaw. Nowe przepisy to nic innego jak złożenie w jedną całość wymagań, które do tej pory funkcjonowały oddzielnie.

Leszek Juszczak, ministerstwo rolnictwa: - Zasada współzależności ustanawia pewne powiązania między wysokością płatności bezpośrednich otrzymywanych przez rolnika a przestrzeganiem pewnych zasad odnoszących się do gruntów rolnych, produkcji rolniczej.

A chodzi nie tylko o ochronę środowiska. Ważne jest także bezpieczeństwo żywności to znaczy przestrzeganie zasad oznakowania zwierząt. Brak kolczyków u bydła, owiec czy kóz a także nie przestrzeganie terminu zgłaszania nowoprzybyłych sztuk do rejestru będzie skutkowało obniżeniem dopłat bezpośrednich.

- Od 2009 roku zaczynamy wprowadzać, czy to będzie w 1 roku, czy w okresie przejściowym 3 lat. Chcemy aby ten okres był wydłużony i to jest stanowisko państw członkowskich nawet do 6 lat. – mówi Juszczak.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że te przepisy już obowiązują a za ich łamanie grożą rolnikom kary. Z sankcjami pieniężnymi muszą liczyć się w przypadku nieprzestrzegania zasad identyfikacji i rejestracji zwierząt. A obniżenie płatności bezpośrednich grozi za nie utrzymywanie gruntów w dobrej kulturze rolnej.


POWIĄZANE

Wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć,...

15 kwietnia mija termin rozliczenia zakupu komputera z dofinansowaniem Agencji R...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał 16 marca 2021r. resortowi rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę