BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Złoty mocniejszy

22 sierpnia 2002

Zdaniem dealerów złoty zyskuje na wartości między innymi z powodu bardzo niskiej inflacji oraz danych o produkcji przemysłowej.

Złoty na środowym otwarciu giełdy umocnił się o 3,4 grosza wobec dolara i osłabł o 0,7 grosza wobec euro, osiągając poziom 4,1280 za dolara i 4,059 za euro. Realnie złoty umocnił się o 4,7 proc. powyżej starego parytetu. 

GUS podał w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu spadły o 0,5% w stosunku do czerwca, a w porównaniu z lipcem ubiegłego roku wzrosły o 1,3%. Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 2,9% w stosunku do czerwca. Inwestorzy rynkowi już od kilku tygodni spodziewali się dalszego spadku inflacji w lipcu, a w ślad za tym, cięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej na posiedzeniu, w przyszłym tygodniu. Rynek dyskontuje obniżkę na poziomie 50 pkt. bazowych. Premier Leszek Miller powiedział w środę, że po rekordowym spadku inflacji w lipcu liczy na takie posunięcie RPP. 

Duże umocnienie złotego wobec USD jest efektem umocnienia euro wobec amerykańskiego dolara, do poziomu 0,9830 USD za euro.


POWIĄZANE

Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np....

Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do informacji i części zamiennych dla wszystk...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę