BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Złoty najdroższy od lat

16 września 2004

W środę złoty znacznie się umocnił. Kursy walut obcych osiągały w ciągu dnia coraz to niższe poziomy, często najniższe wartości od miesięcy czy nawet lat. W ciągu dnia na rynek napłynęło wiele korzystnych informacji dla naszej waluty, jednak z perspektywy całej sesji kursy EUR/PLN i USD/PLN nie spadły przekonująco poniżej kluczowych poziomów wsparcia na odpowiednio 4,35 i 3,55.

Euro kosztowało na początku notowań 4,3750 zł, a dolar 3,5750 zł.
Nasza waluta szybko rozpoczęła jednak marsz w górę. Około południa euro przez chwilę warte było jedynie 4,3373 zł, co oznacza, że waluta europejska była najtańsza od roku. Dolar momentami kosztował nawet tylko 3,5490, co było poziomem zbliżonym do najniższego od stycznia 1999 r. Siła złotego mierzona odchyleniem od parytetu sięgnęła -6,85 proc. Wartość złotego była najwyższa od lutego 2003 r. W godzinach popołudniowych złoty stracił nieznacznie wobec dolara w wyniku ruchów na rynku międzynarodowym.

Złotego wzmocniła seria korzystnych informacji. Ministerstwo Finansów sprzedało wszystkie oferowane obligacje za 2,9 mld zł przy popycie 7,7 mld zł. Średnia rentowność spadła do 7,447 proc. z 7,584 proc. w porównaniu z przetargiem z czerwca. Deficyt budżetowy po sierpniu wyniósł 57,1 proc. zaplanowanych na cały rok 45,3 mld zł., co potwierdza płynące ze strony rządu zapowiedzi o dobrym wykonaniu budżetu. Deficyt powinien być w tym roku niższy o ok. 2 mld zł od planu, choć część ekonomistów wskazuje, że oszczędności mogą być jeszcze wyższe.
Dodatkowo stymulująco na złotego mogła wpłynąć wypowiedź szefa SdPL Marka Borowskiego, który zapowiedział, że Socjaldemokracja Polska prawdopodobnie udzieli w październiku poparcia rządowi podczas głosowania nad wotum zaufania.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 3,5725 złotego, a jedno euro na 4,3465 złotego (odchyl. –6,65 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Przebicie kluczowych wsparć rozpocznie kolejną falę umocnienia złotego. Do tego rynek potrzebuje jednak dodatkowych korzystnych informacji.


POWIĄZANE

Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np....

Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do informacji i części zamiennych dla wszystk...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę