Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Złoty nieco mocniejszy

13 stycznia 2005

W środę inwestorzy czekali na dane o amerykańskim deficycie handlowym. Przed południem, w oczekiwaniu na dane, nieznacznie wzmacniał się dolar do euro, co osłabiło naszą walutę. Czekano też na aukcję obligacji 10-letnich (2,6 mld zł.). Pewien niepokój wywołały dodatkowo informacje z innych krajów rejonu.

Pierwsze transakcje na rynku były zawierane 4,05 za euro i 3,09 zł za dolara. Przed południem kurs euro sięgnął 4,07 zł, a dolara blisko 3,11 zł. Od tych poziomów rozpoczęło się umocnienie złotego. O godz. 16.00 jeden dolar wyceniany był na 3,0650 złotego, a jedno euro na 4,0670 złotego (odchyl. –15,49 proc.).
Polska we wtorek uplasowała emisję euroobligacji 15-letnich o wartości 3 mld EUR (wcześniej planowano 1,5 mld), a popyt był prawie dwa razy większy (5,5 mld). Mogło to jednak zmniejszyć popyt na obligacje denominowane w złotych. I rzeczywiście tak się stało. Popyt był mniejszy od oferty (2,44 mld zł.). Nie sprzedano też wszystkich obligacji (tylko 2,13 mld). Osłabienie złotego było jednak nieznaczne, bo gracze założyli, że był to wynik emisji euroobligacji.
Nawet słowne interwencje w Czechach i Słowacji osłabiające lokalne waluty nie przeniosły się znacząco na polski rynek. Amerykański, rekordowo wysoki deficyt w handlu zagranicznym, wzmacniając euro wzmocnił również złotego do obu walut. Gdyby jednak kolejna aukcja nie udała się to zobaczymy bardzo szybkie osłabienie złotówki. W środę indeksy GPW rosły. Niewątpliwie pomagało czekanie na sesję w USA. Zapowiadało się bowiem, że dzięki raportowi Intela indeksy w Stanach będą odrabiały straty. W mediach znów pojawiało się dużo informacji na temat możliwych w sektorze bankowym fuzji i przejęć (Kredyt Bank z BZ WBK czy Pekao z BPH), co podniosło kursy banków. Te pogłoski już wielokrotnie krążyły po parkietach i nigdy nie doszło do ich realizacji, ale na jedną sesję wzrostów wystarczyły.
Przedstawiciel HVB w drugiej połowie dnia zdementował te pogłoski. Nadal rósł węgierski BUX i to, mimo obniżenia przez agencję Fitch ratingu długoterminowych zobowiązań kredytowych Węgier w walucie lokalnej. Jednak z czasem nieciekawie wyglądające giełdy Eurolandu zmniejszyły popyt, a do tego dane z USA wprowadziły sporo zamieszania i indeksy zaczęły się osuwać. Nie widać na razie siły zdolnej na dłużej podnieść giełdowe indeksy.

Krótkoterminowa prognoza
Wsparcie na EUR/PLN jest na 4,04 pln. Sygnałem do sprzedaży złotego byłoby przełamanie w górę 4,108 – powstałaby wtedy formacja podwójnego dna. Dolar ma wsparcie na 3,06. Oporem jest 3,18 pln.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę