Adama_poleposition_15.03_30.04

Złoty nieco słabszy

20 stycznia 2006
Dobre dane o produkcji lekko osłabiły po południu złotego. Piątek powinien przynieść stabilizację i wyczekiwanie na rozstrzygnięcia na scenie politycznej.

Po południu euro kosztowało 3,86 zł względem 3,8470 zł rano i 3,8550 zł w środę na zamknięciu. Dolara wyceniano na 3,1820 zł względem 3,1830 zł oraz 3,1850 zł w środę.

Rynek, oprócz spekulacji o obniżce stóp na posiedzeniu RPP w ostatnich dniach stycznia, przygląda się również sytuacji na scenie politycznej. A ta daleka jest od klarowności, przez co niektórzy gracze reagują nerwowo.

W czwartek po południu inwestorzy przyglądali się jednak danym o produkcji i PPI. GUS podał, że w grudniu 2005 roku wzrosła ona o 9,2 proc. rok do roku, po wzroście o 8,5 proc. rdr w listopadzie, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,7 proc. Ceny produkcji przemysłowej wzrosły o 0,5 proc., licząc rok do roku, a w porównaniu do listopada 2005 spadły o 0,4 proc.

Trudno jest teraz prognozować co się wydarzy ze względu na niepewność polityczną. Dziś mieliśmy jednak stabilizację i lekką korektę po południu –  powiedział szef dilerów Banku BPH Andrzej Krzemiński. Piątek to taki dzień, w którym inwestorzy lubią korektę. Ja jednak sądzę, że możemy mieć stabilizację i wahania w przedziale 3,84-88 zł/euro. Kluczowy jest poziom 3,88 zł/euro a jego przebicie otwiera drogę do spadków do 3,9-93 zł/euro.

Nadal niejasna jest sytuacja polityczna. W środę lider PiS Jarosław Kaczyński zaproponował partiom podpisanie paktu stabilizacyjnego, czyli koalicji programowej lub rządowej. Podjęcie rozmów zapowiedziały LPR, Samoobrona i PSL. Niepokój rynków sprawiła wypowiedź lidera PiS, który powiedział, że przedmiotem rozmów może być zmiana ustawy o NBP.

Rynek długu również nerwowo patrzy na politykę. Dochodowość papierów dwuletnich wynosiła 4,42 proc. w porównaniu do 4,41 proc. rano i 4,43 proc. w środę wieczorem, pięcioletnich 4,86 proc. względem 4,88 proc., natomiast dziesięcioletnich 4,93 proc. względem 4,96 proc.


POWIĄZANE

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę