Złoty pełen wrażeń

12 maja 2005

Wielu wrażeń dostarczyły środowe notowania na rynku złotego. Kursy euro i dolara wahały się znacznie, a z perspektywy dnia polska waluta zyskała do euro i nieznacznie straciła do dolara.

Początek dnia to jednak osłabienie złotego i niewiele wskazywało, że ta tendencja może ulec odwróceniu. Na otwarciu notowań euro kosztowało ok. 4,18 zł, a dolar 3,2450 zł. Kursy EUR/PLN i USD/PLN wzrosły szybko do odpowiednio 4,1970 i 3,2570.

Klimat wokół rynków rozwijających się pogarszało zamieszanie związane z funduszami typy hedge, a sentymentu do złotego nie poprawiła nieudana aukcja obligacji indeksowanych inflacją. Resort finansów odrzucił wszystkie oferty i nie sprzedał żadnej z obligacji za 1mld zł. Stosunkowo niski był też popyt (ok. 1,1 mld wobec 2,3 mld na poprzednim przetargu). Inwestorzy zagraniczni stronią do ryzyka i rzadko odwiedzają obecnie kraje naszego regionu.

Po południu tendencja niespodziewanie się odwróciła, złoty konsekwentnie zaczął odrabiać straty, a kurs dolara wyznaczył dzienny dołek na 3,2330. Godziną prawdy miała być dopiero jednak reakcja na dane z USA o godz. 14.30. Niższy od prognoz deficyt handlowy silnie wzmocnił dolara do euro. Reakcja złotego na dane sprawiła jednak dobre wrażenie. Kurs dolara sięgnął tylko na moment tygodniowego maksimum na 3,27 zł (grosz poniżej wskazywanego oporu na 3,28).

Cena euro zaczęła zaś spadać. O godz. 15.45 euro kosztowało 4,1650 zł, a dolar 3,2550 zł.

Krótkoterminowa prognoza

W ostatnich dniach widać, że inwestorzy nie mają sprecyzowanego kierunku dalszych ruchów złotego, stąd nastawienie do złotego zmienia się z dnia na dzień, a rynek generalnie porusza się w bok. W czwartek znów o obrazie rynku będzie decydować sytuacja na rynkach międzynarodowych.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę