Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Złoty się konsoliduje

2 lutego 2006
Poranne umocnienie złotego w okolice poziomu 3,80 za euro oraz 3,13 za dolara było skutkiem odreagowania przez inwestorów wczorajszej decyzji RPP, obniżającej stopy procentowe o 25 pkt bazowych. W oczach inwestorów był to znak dla rozwoju polskiej gospodarki.
Z kolei zwyżka dolara na światowych rynkach, spowodowana możliwością zacieśniania polityki monetarnej w USA, osłabiła złotego o 0,2 proc. wobec amerykańskiej waluty.

Dziś Senat przyjął poprawki do budżetu na 2006 r. z deficytem 30,5 mld zł. Jednak nie wiadomo, jaki los spotka ustawę, bo prezydent ma teoretycznie dwa tygodnie na ogłoszenie wcześniejszych wyborów, o czym przypomnieli sobie inwestorzy w trakcie dnia i zaczęli sprzedawać złotego.

Ceny obligacji, pobudzone szansą na kolejne obniżki stóp, lekko wzrastały. Popyt na aukcji MF na obligacje 2-letnie (5,73 mld wobec 2 mld oferowanych) nie zachwycił, ale i nie zawiódł, przez co nie wpłynął istotnie na wartość naszej waluty.

Mieszane odczucia w stosunku do krajowej waluty konsolidowały kurs EUR/PLN w przedziale 3,80 – 82. Około godz. 16:00 za euro płacono 3,8170 złotego, a za dolara 3,1550.

Krótkoterminowa prognoza

Nastrój wyczekiwania może przeciągnąć się jeszcze do końca tygodnia. Rynki będą przypatrywać się rozmowom PiS-u z LPR i Samoobroną, a także wydarzeniom na GPW, gdzie inwestorzy zdają się również pozostawać w stanie zawieszenia. Jeżeli groźba wyborów zostanie jednoznacznie oddalona, złoty może się umocnić i sforsować opór na poziomie 3,80 względem euro.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę