Złoty słabszy do euro, na rynku nerwowo

28 września 2004

Złoty osłabił się w poniedziałek pod koniec sesji wobec euro. O 16.40 za euro płacono 4,36 zł o 1 gr więcej niż na otwarciu, za dolara 3,5455 zł podobnie jak na otwarciu. Euro kosztowało 1,2297 USD.

Na rynku panuje nerwowość spowodowana zbliżającym się posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Wobec euro złoty osłabił się od otwarcia, w stosunku do dolara w ciągu dnia także pozostawał słabszy, jednak pod koniec sesji wrócił do poziomu z otwarcia –  powiedział PAP Rafał Uss z Raiffeisen Bank Polska. RPP rozpoczyna we wtorek dwudniowe posiedzenie.

Z ostatniej ankiety PAP wynika, że prognozy rynku dotyczące skali wrześniowej podwyżki stóp procentowych przez RPP wahają się w szerokim przedziale 0-50 pkt. bazowych, przy czym większość skłania się ku podwyżce o 25 pkt. Ankieta pokazuje, że wrzesień nie zakończy procesu podwyżek stóp procentowych. W październiku kolejną podwyżkę stóp o 25 pkt. bazowych prognozuje 8 spośród 10 ankietowanych banków.

Na rynku papierów dłużnych także widać wyczekiwanie na środową decyzję RPP.

Większość rynku oczekuje podwyżki stóp o 25 pb i w związku z tym reakcja nie powinna być znacząca po takiej decyzji –  powiedział PAP Remigiusz Grudzień z PKO BP. Dodał, że istotny będzie także komentarz Rady, który może wskazać drogę, jaką Rada pójdzie w najbliższym czasie - czyli albo wstrzymanie podwyżek, albo ich kontynuacja.

O 17.00 rentowność obligacji dwuletnich wzrosła o 1 pkt bazowy w porównaniu z piątkiem, do 7,34 proc., pięcioletnich wzrosła o 3 pkt bazowe, do 7,18 proc., a dziesięcioletnich o 5 pkt bazowych, do 6,80 proc.


POWIĄZANE

Projekt nowelizacji prawa górniczego posłów Prawa i Sprawiedliwości może pozbawi...

1.10.2019 r. upłynął wyznaczony przez Europejski Urząd Patentowy termin kończący...

Na pracę bez ograniczeń we wszystkich krajach Unii Europejskiej trzeba będzie je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę