aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Złoty w dół, na rynku niepewność

23 kwietnia 2004

Niejasne stanowisko Socjaldemokracji Polskiej o ewentualnym poparciu dla rządu Marka Belki poskutkowało nieznacznym osłabieniem na rynkach finansowych. Pod koniec dnia dolar kosztował na rynku międzybankowym 4,01 zł w porównaniu z 3,9930 zł w środę wieczorem. Za euro banki płaciły 4,7650 zł wobec 4,7530 zł dzień wcześniej.Pod koniec dnia euro wyceniano na 1,1873 dolara, wobec 1,1910 dolara w środę.

Socjaldemokracja wciąż nie chce poprzeć Belki. Złoty zareagował negatywnie na tę wiadomość –  powiedział PAP Marcin Bilbin, analityk Banku Handlowego. W tej chwili znajdujemy się na 3,4 proc. odchylenia po jego słabej stronie, a rano było 3,2 proc. Osłabienie nie jest więc bardzo duże –  dodał.

Na czwartkowej konferencji prasowej Marek Borowski, jeden z przywódców SdPl powiedział, że jego partia będzie przeciwna rządowi, który będzie chciał sprawować władzę do przyszłego roku i uzależnił rozwój sytuacji od stanowiska Marka Belki w tej sprawie. Zdaniem Bilbina seria prognoz wskaźników makroekonomicznych, którą przekazał dziennikarzom wicepremier Jerzy Hausner nie wpłynęła specjalnie na notowania walut. Hausner szacował w czwartek poziom bezrobocia w kwietniu na 19,9 proc., w porównaniu z 20,5 proc. w marcu. Jego zdaniem w grudniu bezrobocie spadnie do 19 proc. Powiedział także, że PKB w I kwartale wzrósł o 5,3 proc. Na rynku papierów dłużnych także panuje niepewność związana z sytuacją polityczną. Inwestorzy tylko na krótką chwilę zareagowali sprzedażą papierów po wypowiedziach liderów Socjaldemokracji Polskiej.

Do momentu konferencji prasowej SdPl nastroje na rynku były dosyć pozytywne. Po wypowiedziach część inwestorów przystąpiła do sprzedaży posiadanych obligacji, ale trwało to krótko. To co zostało powiedziane nie było wielkim zaskoczeniem i niedługo potem ceny wróciły do poziomów sprzed konferencji –  powiedział PAP Piotr Kołuda dealer z banku Millennium Dodatkowo pomogły rynki bazowe, obligacje w Stanach są drogie –  dodał.

Powiedział też, że w czwartek obroty na rynku były poniżej średniej. O 16.20 rentowności obligacji dwuletnich wynosiły 6,91 proc, pięcioletnich 7,18 proc., a dziesięcioletnich 7,10 proc.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę