Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Złoty w mocy

22 września 2004

Zarówno na rynku obligacji, jak i rynku złotego widoczny jest lekki wzrost notowań, a trend wzrostowy złotego utrzyma się do końca dnia. Rynek obligacji charakteryzuje się małymi obrotami.

Wartość złotego utrzymuje się na rekordowych poziomach i zdaniem analityków jego wartość będzie wciąż rosła. O godz. 16.00 za jedno euro płacono 4,3110 zł, a za dolara 3,5170 zł. Złoty jest bardzo mocny (...). Cały czas widzę potencjał do dalszego umocnienia się złotego –  powiedział Tomasz Zdyb z Pekao. Obecnie wartość złotego wobec dolara oscyluje wokół poziomów najwyższych od pięciu lat, a wobec euro wokół poziomów najwyższych od roku.

Kolejne punkty oporu wynoszą 4,30 zł dla euro oraz 3,50 zł dla dolara. Myślę, że punkty te zostaną w najbliższym czasie przebite, złoty jest ciągle w wyraźnym trendzie wzrostowym –  dodał Zdyb. Jego zdaniem, o sile złotego świadczy w szczególności poranne otwarcie dolara, którego notowania rozpoczęły się od razu poniżej technicznego punktu wsparcia na poziomie 3,55 zł.
Według Zdyba, dodatkowym elementem sugerującym dalsze wzrosty jest wysoki wolumen obrotów. Mamy niezłe obroty, a na rynku sporo się dzieje. Widać, że kupuje zagranica –  powiedział Zdyb. Zdaniem specjalisty, siła złotego wynika z kombinacji takich czynników jak podwyżki stóp procentowych, dobrych danych makroekonomicznych oraz kupowanie złotego przez inwestorów zagranicznych w związku ze zbliżającą się publiczną ofertą akcji PKO BP.

Ceny obligacji rosną, nastrój na rynku pozytywny

Na rynku panuje dobry nastrój, a w centrum zainteresowania inwestorów znajdują się obligacje 5-letnie i 10-letnie. Rosną także notowania papierów o długim terminie wykupu, czyli 10 i 20- letnich –  powiedział Piotr Pazio z BPH.

O godz. 16.50 rentowność obligacji 5-letnich wynosiła 7,10 proc., wobec. 7,16 proc. na otwarciu notowań. Natomiast rentowność papierów 10-letnich spadła do 6,70 z 6,76 proc. Rentowność 2- letnich obligacji wyniosła 7,35 proc.

Według Pazio, pozytywny nastrój rynkowy wynika przede wszystkim z dobrego marketingowo wrażenia, jakie wywiera na inwestorach rząd Marka Belki. Wzrost rynku po informacji o podniesieniu ratingu Słowacji świadczy o tym, że mamy rynek kupującego, który szuka pozytywnych informacji. Zaczynamy wpadać w nastrój, kupmy wszystko, co się nazywa obligacją –  powiedział Pazio.

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings podwyższyła we wtorek długoterminowy rating Słowacji w walucie zagranicznej do A minus, a w walucie lokalnej do A plus. Według Pazio środowe notowania będą ostrożne, a rynek utrzyma się na wtorkowym poziomie.

Jutrzejsza aukcja może rozruszać rynek i zwiększyć podaż papierów. Z drugiej strony rynek zbliża się do ważnego psychologicznego poziomu rentowności wynoszącego 7,0 proc. w wypadku obligacji 5-letnich, co będzie trzymać rynek w ryzach –  dodał analityk. W środę na aukcji sprzedane zostaną 12-letnie obligacje indeksowane inflację o terminie wykupu wynoszącym 12 lat.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę