Złoty we wtorek stracił na wartości do dolara i euro

9 lutego 2005

Złoty we wtorek stracił na wartości do dolara i euro, jednak nie oznacza to odwrócenia trendu wzrostowego. Psychiczną barierą dla złotego pozostaje 4 zł za euro. Na rynku długu wtorek zakończył się spadkiem cen obligacji.

Złoty we wtorek stracił na wartości do dolara i euro, jednak nie oznacza to odwrócenia trendu wzrostowego. Psychiczną barierą dla złotego pozostaje 4 zł za euro. Na rynku długu wtorek zakończył się spadkiem cen obligacji. Na rynku międzybankowym około 16.30 inwestorzy płacili za dolara 3,135 złotego, za euro 3,995 złotego. W porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem dolar zyskał 3,9 gr, a euro 2,2 gr.

Kurs euro do dolara poruszał się cały dzień w wąskim przedziale 1,2735-1,2770, a około 16.30 kurs EUR/USD wyniósł 1,275. Dolar sukcesywnie zyskuje na wartości wobec euro, m.in. po zapewnieniach ograniczenia deficytu budżetowego w USA.

Mamy do czynienia dziś z korektą. Złoty po kilku dniach umocnienia zaczął się osłabiać. Euro po konsolidacji odbiło prawie do 4 zł. Jest to w tej chwili psychologiczna bariera do pokonania, choć kluczowym poziomem pozostaje 4,04 zł za euro –  powiedział Andrzej Dziewięcki z Capital Management. Pewnym zachwianiem dla złotego byłoby jednak przekroczenie poziomów 3,18 za dolara i 4,04 za euro –  dodał.

Jego zdaniem, niepokój związany z możliwością dymisji wicepremiera Jerzego Hausnera, po opuszczeniu przez niego SLD, nie wypłynął na wycenę złotego. Tym bardziej, że wicepremier zapewnił we wtorek, iż nie rozważa odejścia z rządu.

Te informacje nie wpłynęły na złotego. Wiadomość o odejściu wicepremiera z Sojuszu pojawiła się w poniedziałek i złoty na to nie zareagował. Dzisiejsza wyprzedaż wynika bardziej z technicznej korekty –  powiedział Dziewięcki.

Natomiast na rynku długu wtorek zakończył się spadkiem cen obligacji. Na rynkach międzynarodowych papiery potaniały, co pociągnęło za sobą rynek lokalny. Widoczny był spadek na rynkach bazowych, złoty się osłabił. Inwestorzy zaczęli realizować zyski –  powiedział Piotr Pazio z Banku BPH.

Dochodowość dwuletnich obligacji OK0407 wzrosła o 4 pkt bazowe, do 5,96 proc., pięcioletnich DS0509 o 9 pkt bazowych, do 5,97 proc., a dziesięcioletnich DS1015 do 5,84 proc. z 5,78 proc. Zdaniem dealerów papierów dłużnych środowa aukcja 12-letnich obligacji indeksowanych inflacją o wartości 800 mln zł, nie powinna mieć dużego znaczenia dla rynku wtórnego.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę