Złoty znacznie niedowartościowany

9 grudnia 2003

Analitycy banku Merrill Lynch (ML) uważają, że złoty jest "znacznie niedowartościowany" po tym jak kurs polskiej waluty spadł w 2003 roku o 14 procent wobec euro.

Ich zdaniem w przyszłym roku złoty może się wzmocnić wobec waluty amerykańskiej i osiągnąć poziom 3,23 złotego za dolara. Według raportu datowanego na piątek podane ostatnio dobre dane na temat obrotów bieżących oraz wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) mogą wspierać silne wzmacnianie się złotego w przyszłym roku. Analitycy ML szacują, że deficyt obrotów bieżących wyniesie w 2003 roku 1,8 procent PKB, a w 2004 roku będzie na poziomie 1,9 procent. Merrill Lynch prognozuje także, że w 2004 roku tempo wzrostu polskiej gospodarki wyniesie 5,2 procent, czyli będzie wyższe niż przewidywane przez rząd 5,0 procent. Rynek spodziewa się wzrostu PKB na poziomie 4,5 procent.

Są trzy czynniki, które dodatkowo wpłyną na ożywienie polskiej gospodarki, które już ma miejsce –  podał Merrill Lynch. Po pierwsze odbicie w Europie Zachodniej dopiero się rozpoczęło. Po drugie korzyści obecnego niskiego kursu wymiany będą kontynuowane. Po trzecie w 2004 roku polityka fiskalna będzie poluzowana, czego skutkiem może być dodatkowy wzrost PKB o 1-2 procent –  głosi raport. Wzrost deficytu budżetowego w 2004 do 5,3 procent PKB spowodował gwałtowną wyprzedaż na krajowym rynku długu w tym roku, ale rząd obiecał, że polityka fiskalna zostanie zaostrzona w 2005 i 2006 roku.


POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę